W Gminie Chojnice od 1.01.2023 opłata śmieciowa będzie wyższa o 6 zł

Dodane: 2022-11-04

Na dzisiejszej (4.11.2022) nadzwyczajnej sesji Rady gminy Chojnice jednogłośnie zatwierdzono podwyżkę opłaty za zagospodarowanie odpadów z 24 zł na 30 zł od osoby miesięcznie. Mieszkańcy, którzy część swych odpadów kompostują, zapłacą 28 zł od osoby. Nowe stawki wchodzą w życie od 1.01.2023.

Jednak zasadniczym powodem zwołania w trybie nadzwyczajnym sesji RG Chojnice była konieczność nowelizacji budżetu, by móc wypłacać tzw. dodatki węglowe. Jak poinformował wójt Zbigniew Szczepański konieczność podwyżki opłaty śmieciowej wynikła z niedawno zatwierdzonej (przy 1 głosie sprzeciwu) przez Zgromadzenie Wspólników ZZO w Nowym Dworze podniesieniu o ok. 70% opłat za zagospodarowanie odpadów dostarczonych przez gminy. Ten koszt pochłania około połowy wpływów z opłat wnoszonych przez mieszkańców. Pozostała część, to koszty transportu do ZZO w Nowym Dworze. - Z 60 tys. ton odpadów dostarczanych do ZZO w ciągu roku, ok. 15 tys. ton, to tzw. frakcja palna. Jest ona dostarczana do spalenia m.in. w cementowaniach. ZZO musi za to płacić 600 zł za każdą tonę. Daje to ok. 9 mln zł rocznie. Do tego dochodzi wartość znacznej podwyżki energii elektrycznej. Niestety, ale rachunek ekonomiczny jest bezwzględny – uzasadnił radnym wójt Zbigniew Szczepański.

Dodał, że były dyskusje na Zgromadzeniach, czy nie byłoby warto wybudować za ok. 100 mln zł spalarnię odpadów, ale nie znaleziono sposobu na zagospodarowanie powstałej energii cieplnej. Zaznaczył, że gdyby władze gminy chciały w pełni zrekompensować wzrost opłat w Nowym Dworze, to stawki powinny wynieść, nie 30 zł i 28 zł, a 31 zł i 29 zł. Zachęcał radnych, by na tej sesji przegłosowali podwyżkę, gdyż dzięki temu zawiadomienia o niej mogłyby być dostarczone wraz z nakazami podatkowymi.

Radni w dyskusji podnieśli m.in., że należałoby wpłynąć na markety, by skupowały plastikowe butelki po napojach; oraz, by projekty uchwał o podwyżkach dostawali nie dzień przed sesją, a wcześniej, by mogli na posiedzeniach komisji RG o nich debatować.

Uchwała została zaakceptowana jednogłośnie.

Tagi: