Podczas kwesty na cmentarzu parafialnym zebrano ponad 14 tys. zł

Dodane: 2022-11-09

Do 1 listopada trwała na cmentarzu parafialnym kwesta zorganizowana przez członków Społecznego Komitetu Ratowania Zabytkowych Nagrobków. Pomagało w niej 64 harcerzy. Zebrano 14110 zł. Zostaną za te środki odnowione dwa nagrobki.

Jak poinformował na ostatniej konferencji prasowej wiceburmistrz Adam Kopczyński, który także kwestował, przed rokiem było o ok. 1500 zł mniej. - Serdecznie dziękujemy wszystkim chojniczanom, którzy wsparli kwestę. Do końca listopada będzie jeszcze otwarta zbiórka na ten cel na zrzutka.pl. Sugeruję skorzystanie z niej tym, którzy pytali nas na cmentarzu o terminal płatniczy. Bardzo dziękujemy także za pomoc w zbiórce 64 harcerzom. Na pewno za rok będzie kolejna edycja kwesty na cmentarzu – przekazał zastępca burmistrza.

Zapytaliśmy Adama Kopczyńskiego na konferencji, czy miasto zamierza, wzorem odnowionego w br. pomnika nauczycieli przy SP–1, poddać renowacji pomnika ułanów poległych pod Krojantami w 1939 roku. Jest on w miejskiej ewidencji miejsc pamięci narodowej, wybudowano go przed laty z pieniędzy zebranych w publicznej zbiórce.

- Stoi on na terenie parafii i podlega Kurii. Myślę, że warto zastanowić się nad znalezieniem środków na jego odnowienie. Może takie środki ująć w budżecie miasta wzorem puli na wsparcie remontów prywatnych kamienic i sukcesywnie co roku odnawiać takie pomniki? Dziękuję za sugestię – odpowiedział nam wiceburmistrz Adam Kopczyński.

Więcej zdjęć pomnika ułanów i jego otoczenia na FB Chojnice TV.

Tagi: