Radny interpelował ws. równorzędnych skrzyżowań na os. Bytowskim

Dodane: 2022-11-16

Po naszym kolejnym artykule nt. funkcjonowania strefy równorzędnych skrzyżowań na osiedlu Bytowskim, gdzie 2.11 ponownie zderzyły się auta na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Zapolskiej, radny z tego osiedla – Patryk Tobolski z PiS, złożył w UM interpelację, powołując się na załączone w tekście video z kolizji.

Wnioskuje w niej o „ponowne rozpatrzenie kwestii bezpieczeństwa w okolicy ulicy Zapolskiej w Chojnicach. Z niepokojem obserwuję wiele niebezpiecznych zdarzeń, jakie mają miejsce po wprowadzeniu tam strefy skrzyżowań równorzędnych, ale także dochodzą do mnie sygnały mieszkańców osiedla, którzy w obawie o zdrowie swoich najbliższych apelują o zmianę decyzji i powrót do poprzedniej organizacji ruchu.” Argumentuje, że „jest to główna ulica prowadząca do SP nr 7, która jest dużą placówką, w której znajdują się także oddziały przedszkolne. Dzieci masowo uczęszczają wzdłuż tej ulicy chodnikami pieszo lub rowerami. Nie bez znaczenia jest także fakt, że widoczność na tych skrzyżowaniach jest bardzo ograniczona przez zarośnięte narożniki prywatnych posesji ozdobionych różnego rodzaju żywopłotami. Ponadto droga ta charakteryzuje się sporym nachyleniem, co nie jest bez związku ze zbliżającą się zimą. Podjazd pod górę, gdzie trzeba co chwilę się zatrzymywać, by przepuścić pojazdy z prawej strony, ale także zjazd tą ulicą w stronę Asnyka przy śliskiej nawierzchni, może być przyczyną licznych kolizji drogowych.”

Proponuje, by wyłączyć ulicę Zapolską z dochodzącymi do niej ulicami z systemu równorzędnych skrzyżowań (podobny wniosek samorządu osiedla Słonecznego dotyczący ul. Wiśniowej został zaakceptowany przez burmistrza Arseniusza Finstera) albo zamontować kilka progów spowalniających na tej ulicy. „Kierowcy dzięki temu drugiemu rozwiązaniu znacznie zmniejszą prędkość, a to było jednak główne zamierzenie do wprowadzenia zmian w organizacji ruchu w tej okolicy. Panie Burmistrzu, nie bądźmy obojętni na głosy mieszkańców. Nie czekajmy, aż dojdzie tam do wypadku, w którym zginą ludzie. Prosiłbym o zapoznanie się z filmikiem z kolizji z 2.11, jaki został zaprezentowany na portalu chojnice.com oraz chojnice.tv. Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby na chodniku znajdował się jakiś przechodzień.” - stwierdził radny w interpelacji.

Po kilku dniach radny otrzymał pismo z UM, że „w chwili obecnej są prowadzone analizy dotyczące zmian w stałej organizacji ruchu na przedmiotowej drodze.”

Video w artykule jest nagraniem z monitoringu z 2.11.2022 jednego z mieszkańców domu przy skrzyżowaniu ulic Zapolskiej i Żeromskiego. Ilustracja jest screenem z Google Maps. To zdjęcie z 2012, kiedy to na ul. Żeromskiego przed ul. Zapolską był znak STOP.

Tagi: