Radosław Ginter był gościem cyklu `Poezja w bibliotece1

Dodane: 2023-02-08

W piątek 3.02 gościem Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach był młody poeta Radosław Ginter. Spotkanie w ramach cyklu „Poezja w bibliotece” poprowadziła Anna Maria Zdrenka.

Radosław Ginter urodził się w 1998 roku w Chojnicach, jest absolwentem Technikum nr 1. Swoją przygodę z poezją rozpoczął w wieku 16 lat. Bodźcem do tego była śmierć jego przyjaciela. Pisanie okazało się wówczas terapią. Teraz, jak mówił, jest to naturalna część jego życia. Choć nie uważa się za poetę, raczej twórcę tekstów, ma już na koncie dwa samodzielnie wydane tomiki – „Kosmyk Wersów” i „Proste Rzeczy” oraz wspólnie z Filipem Weltrowskim tomik „Weźcie Rozmawiajcie”. Ten ostatni powstał, gdy autorzy doszli do wniosku, że ludzie przestają ze sobą rozmawiać, nie słuchają innych, a coraz częściej komunikują się poprzez komentarze w mediach społecznościowych. Radosław Ginter przybliżył jak wyglądała praca nad tomikiem, który powstawał około roku. – Spotykaliśmy się co tydzień w niedzielę i dyskutowaliśmy nad swoimi tekstami, które miały być odpowiedzią na zadane wcześniej pytanie – mówił gość biblioteki. – Pisząc te wiersze, chcieliśmy zachęcić do rozmawiania i poruszania zarówno błahych, jak i trudnych tematów – dodał.

Inspiracją dla chojniczanina jest wiele rzeczy. Czasem to zwykła rozmowa lub sytuacja, a także muzyka czy popkultura. Najlepszym momentem do rozmyślania o poezji jest dla niego jazda autem, gdy nic go nie rozprasza. Najczęściej swoje pomysły zapisuje w telefonie lub na tym, co ma pod ręką. Największą satysfakcję sprawia mu sam proces twórczy. W swoich wierszach porusza tematy społeczne, bo, jak twierdzi, poezja powinna być zaangażowana. Aktualnie pracuje nad trzecim indywidualnym zbiorem, który zatytułowany będzie „Idealny Chłopiec”. 

Podczas spotkania można było posłuchać wierszy Radosława Gintera w interpretacji samego autora i prowadzącej spotkanie.

MBP w Chojnicach

Tagi: