Sołecka Biblioteczka w Lichnowach otwarta

Dodane: 2023-02-22

Wczoraj (21.02) w wiejskiej świetlicy w Lichnowach przy kawie, serniku i drożdżówce przygotowanych przez panie z KGW uroczyście otwarto Sołecką Biblioteczkę. Sołtys Zbigniew Nojman zaprosił na nią m.in. wicewójta Janusza Szczepańskiego.

Przed kilkoma tygodniami, zaintrygowani kolejnym pomysłem „społecznika z ADHD z Lichnów”, jak nazwał Zbigniewa Nojmana wójt Zbigniew Szczepański, napisaliśmy o koncepcji utworzenia z książek otrzymanych w prezencie od lokalnych mieszkańców i nie tylko, Sołeckiej Biblioteczki. Odzew, jak przyznał inicjator, przerósł jego oczekiwania. Ogółem było jedenastu darczyńców. Ostatnim był Bogdan Kuffel, miejski radny z Chojnic i nauczyciel historii w LO, który wczoraj osobiście dostarczył dwa kartony książek historycznych. Była też m.in. „dostawa” sporej torby z książkami od mieszkanki Czerska. Otrzymane książki zajęły w całości dwa regały, wkrótce obok stanie trzeci. Są w nim jedynie książki dla dorosłych i młodzieży. Dary w postaci lektur i książek dla dzieci trafią do SP Lichnowy, za które osobiście podziękował dyrektor Leszek Redzimski. Funkcję bibliotekarki będzie pełnić p. Jola. W świetlicy była także p.Violetta, która zainspirowała do działania sołtysa. Mieszka opodal SP, gdzie w szkolnej bibliotece jest osobny regał z książkami dla mieszkańców, z którego często korzystała. Pozycje do niej były kupowane przez SP z corocznego grantu z budżetu Sołectwa.

- Jestem bardzo mile zaskoczony dużym odzewem. Regulamin korzystania z Biblioteczki ma trzy słowa: Weź, przeczytaj, oddaj. Każda książka ma naklejkę z logiem Sołectwa Lichnowy – przekazał Zbigniew Nojman na otwarciu. Głos zabrał także najnowszy darczyńca, czyli Bogdan Kuffel. - W ubr. Stowarzyszenie Pomerania, któremu prezesuję od kilkunastu lat, otrzymało 57 kartonów książek historycznych od m.in. Wydawnictwa Ossolineum. Jak poprzedniego dnia podczas promocji wydawnictwa o Kosznajderii w Ostrowitem dowiedziałem się od Zbyszka Nojmana o jego inicjatywie, to postanowiłem dziś dwa kartony z nimi tutaj przywieźć.

Pogratulował sołtysowi i jego pomocnikom w realizacji inicjatywy ongiś uczeń z LO w Chojnicach u Bogdana Kuffla, dziś wicewójt Janusz Szczepański: - Jestem molem książkowym, więc bardzo dziękuję za zaproszenie na dzisiejsze otwarcie.

Więcej zdjęć na FB Chojnice TV , więcej informacji w relacji video.

Tagi: