Ratusz będzie instalował pompy ciepła, by zrezygnować z gazu

Dodane: 2023-03-07

Władze miasta postanowiły wykonać w ratuszu kompleksową termomodernizację, która obejmie m.in. wymianę wszystkich stropów oraz zastąpienie kotłowni na gaz ziemny pompami ciepła. Wkrótce przetarg na dokumentację techniczną.

Jak przekazał na konferencji prasowej z 6.03 burmistrz Arseniusz Finster, jego wystąpienie sprzed 2 tygodni, które dotyczyło horrendalnej podwyżki opłat za gaz ziemny zużywany w ratuszu, odbiło się szerokim echem wśród samorządów w całej Polsce. Uważają one, że rząd powinien wprowadzić 5% stawkę VAT na gaz ziemny, energię cieplną i elektryczną.

- By zmniejszyć kolejny rachunek za gaz odcięliśmy zbiornik na ciepłą wodę, który był zasilany z kotłowni. W zamian zainstalowaliśmy pompę ciepła na powietrze, która podgrzewa wodę. Ponadto zdecydowaliśmy ubiegać się o środki unijne na termomodernizację ratusza, oczywiście bez docieplania z zewnątrz ścian ratusza. Zakres prac obejmie m.in. zastąpienie kotłowni na gaz zespołem pomp cieplnych, o ile otrzymamy na to zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zamierzamy także wymienić wszystkie stropy w ratuszu. Niewykluczone, że wtedy na ok. pół roku Urząd będzie musiał tymczasowo zmienić swą lokalizację. Wkrótce ogłosimy przetarg na wykonanie dokumentacji – poinformował burmistrz Arseniusz Finster.

Obecny już po raz drugi na konferencji Maciej Wróblewski (w czerwcu 2022 wziął udział na sesji RM w dyskusji nad votum zaufania dla burmistrza) zapytał włodarza miasta o dotychczasowe koszty poniesione na funkcjonowanie na stadionie przy ul. Mickiewicza kotłowni na gaz płynny, dzięki której jest podgrzewana murawa.

- System ten funkcjonuje od miesiąca i jednego tygodnia. Zużyto w tym czasie gazu płynnego LPG za ok. 80 tys. zł. Gdyby zasilałby kotłownię gaz ziemny, rachunek byłby, łącznie z opłatami stałymi, których nie ma przy LPG, ok. 4 razy wyższy. Koszt ciepła z MZEC-u, także wraz z opłatami stałymi, wyniósłby rocznie ok. 1 mln zł – wyjaśnił Arseniusz Finster.

Więcej w relacji video. Miniaturka video, to zdjęcie stadionu miejskiego przy ul. Mickiewicza z 7.03.2023 autorstwa Ł.C.

Tagi: