Wkrótce przetarg na rewitalizację pl. Niepodległości

Dodane: 2023-03-10

Przed rokiem od wycinki kilku zamierających drzew i krzewów rozpoczęły się przygotowania do rewitalizacji skwerów przy ul. Gdańskiej od ul. Swarożyca do ul. Kościuszki. Na dniach ma być ogłoszony przetarg na realizację projektu przedstawionego przez Architekta Miejskiego Andrzeja Ciemińskiego.

Jego założenia przedstawił na konferencji prasowej w UM 6.03. Finalnie ma być minimum tyle samo zieleni na tym obszarze, co wcześniej. W miejscu wyciętych modrzewi mają być posadzone dwa duże drzewa, być może platany. Wszelkie pozostałości po WC z czasów PRL mają być usunięte i zasypane. W tym miejscu stanie kontener z samoobsługowym WC, podobny do tego z Fosy Miejskiej, który nie będzie pokryty czarnym marmurem, jak podobne urządzenie na parkingu opodal stadionu przy ul. Mickiewicza (także wg koncepcji A.Ciemińskiego), a płożącą się zielenią, także na dachu. Będzie ona sztucznie nawadniana. Napis „CHOJNICE” na stali tzw. kortenowej, jak przed rokiem przedstawiał radnym na posiedzeniach komisji i sesji RM Andrzej Ciemiński, będzie zrealizowany. Stanie opodal pl. św. Jerzego, będzie miał wysokość 120 cm.

W tegorocznym budżecie miasta na realizację tych zamierzeń zaplanowano kwotę ok. 700 tys. zł.

Na pokazie slajdów wizualizacje nowego kształtu pl. Niepodległości i okolicznych skwerów.

Aktualizacja z 11.03.2023. Źródło: FB firmy Studio Architektury Krajobrazu

"Jeszcze zanim zaczeliśmy swoją działalność na lokalnym rynku staraliśmy się działać - zielono dla regionu. W czasie studiów większość naszych prac opierała się na zieleni Chojnic. Tak też było i z pracą inżynierską Karoliny "Projekt zagospodarowania skweru z uwzględnieniem regulacji warunków wodnych w Chojnicach". Zaraz po obronie na "5" przedstawiliśmy pomysł na rewitalizację skweru w UM. W 2020 r. zgłosiliśmy propozycję do budżetu obywatelskiego, który niestety z powodu pandemi Covid nie był sfinalizowany. Cieszymy się jednak, że nasza propozycja zyskała uznanie przez włodarzy i urzędników, i zostanie zrealizowana, nie do końca zgodnie z naszymi założeniami, ale w konsultacji z autorką projektu. Zrezygnowano z części proponowanej przez nas zieleni na poczet klinkierowego placyku, zredukowano liczbę drzew z 11 do 2, ale udało nam się przekonać architekta do innowacyjnego dla Chojnic budynku z wertykalną zielenią na ścianach i zielonym dachem. Wywalczyliśmy też realizację pomysłu na napis CHOJNICE. Przykro nam jednak, że nikt nie mówi, kto był pomysłodawcą rewitalizacji skwerku."
Tagi: