Uczniowie KLO w Chojnicach byli w rumuńskim Sybinie

Dodane: 2023-03-14

Grupa uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Chojnicach w ramach projektu „Erasmus+ Akredytacja - The Beauty of Europe" przebywała w marcu w rumuńskiej szkole w Sybinie. Uczniowie tej szkoły byli w Chojnicach we wrześniu 2022.

Pierwszy dzień wizyty w Sybinie (6.03.2023). Nasi uczniowie przedstawili prezentację o szkole oraz uczestniczyli w lekcjach j.angielskiego oraz warsztatach komputerowych, gdzie mogli doskonalić swoje umiejętności językowe i poznali techniki pracy w programie Canva. Również dziś odbyła się wycieczka po przepięknym Sybinie.

Drugi dzień projektu. Upłynął on pod znakiem odkrywania piękna przyrodniczego Rumunii. Dziś uczniowie wybrali się z opiekunami do parku narodowego na spacer ścieżką przyrodnicza na masyw Păltiniș. Uczniom towarzyszyli rumuńscy koledzy. Dzisiejszy dzień był dobrą okazją do integracji i doskonalenia kompetencji językowych.

Trzeci dzień projektu. Był pod znakiem odkrywania historycznego oraz kulturowego dziedzictwa Rumunii. Uczniowie zwiedzili skansen, w którym zgromadzono obiekty przedstawiające charakterystyczną wiejską architekturę nie tylko z okolic Sybinu, ale całego kraju. Ważnym punktem dnia była wizyta w Muzeum Brukenthala, najstarszej takiej instytucji w Rumunii. Młodzież miała okazję delektować się twórczością flamandzkich i holenderskich malarzy oraz obejrzeć bogate zbiory muzealne.

Czwarty dzień projektu. Tego dnia odkrywaliśmy piękno Transylwanii. Uczniowie zwiedzili urocze miasteczko Alba Iulia, które było kiedyś rzymskim fortem i z czasem stało się ważną twierdzą w państwie Habsburgów. Zobaczyli też Zamek Korwina w Hunedoarze. Dziś uczniom towarzyszyli ich rumuńscy koledzy, których gościliśmy w naszej szkole we wrześniu.

Piątek 10 marca, to ostatni dzień pobytu w Sybinie. Młodzież odkrywała duchową różnorodność miasta. Nawiedzili barokowy kościół pw. Św. Trójcy, a także Sobór Trójcy Świętej i zobaczyli luterański kościół NMP. Tego dnia uczestniczyli również w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Ciekawym miejscem było również odwiedzone przez nich Muzeum Farmacji.

FB Katolika Chojnice

Tagi: