Wójt do chorwackiego Beli Manastir zabiera obraz z Janem Pawłem II

Dodane: 2023-04-27

Gmina Chojnice funduje do nowego kościółka w zaprzyjaźnionej chorwackiej gminie Beli Manastir nie tylko dzwon, ale i obraz przedstawiający Papieża Polaka Jana Pawła II. Namalował go ukraiński malarz mieszkający od 2014 w Gdańsku.

Jak już pisaliśmy, na prośbę władz partnerskiej gminy w Chorwacji władze gminy Chojnice zorganizowały wśród lokalnych przedsiębiorców zbiórkę środków na wykonanie niewielkiego dzwonu. Największym darczyńcą został Krzysztof Sutowski, który wraz z wójtem Zbigniewem Szczepańskim oraz dyrektorem Wydziału Organizacyjnego UG Marcinem Siudzińskim w poniedziałek 1.05 wyjeżdża do Beli Manastir. Tam na 3 maja zaplanowano konsekrację nowego kościoła w niewielkiej miejscowości, mającej ok. 200 mieszkańców. W tej uroczystości, jak przekazał na dzisiejszej (27.04) konferencji prasowej Zbigniew Szczepański, weźmie udział dwóch arcybiskupów.

- Dodatkowo zabieramy, jako prezent od nas, obraz przedstawiający Jana Pawła II. Namalował go ukraiński malarz Denis Chyżewski, mieszkający wraz z żoną, też malarką, w Gdańsku. Tam udzielają się w Akademii Sztuk Pięknych. Miał on już w Polsce wiele wystaw. Nie licząc obramowania, które wkrótce będzie wykonane, wydaliśmy na obraz 3000 zł. Podczas wizyty mamy zaplanowane spotkanie z władzami Beli Manastir. Wówczas będzie odnowiona nasza umowa o partnerstwie – przekazał włodarz Gminy Chojnice.

Tagi: