Mieszkańcy Chojniczek ocalili przed wycinką daglezję

Dodane: 2023-05-25

Podczas budowy ul. Krótkiej w Chojniczkach jej mieszkańcy zauważyli, że daglezja rosnąca przy skrzyżowaniu z powiatową ul. Chojnicką przeznaczona jest do wycinki. Ich starania o zmianę projektu zakończyły się sukcesem.

Władze gminy Chojnice od lat prowadzą akcję nasadzeń (także z udziałem mieszkańców nie tylko gminy) drzew, nie tylko miododajnych, o których nie raz pisaliśmy. W br., jak poinformował niedawno wicewójt Janusz Szczepański, posadzono ok. 500 drzewek o wysokości 2 m o wartości 40 tys. zł. Znalazły się przy drogach śródpolnych Silno – Ciechocin (200 lip) i Lichnowy – ZZO Nowy Dwór (180 szt.) oraz przy ścieżce rowerowej Silno – Pawłowo (100 szt.). Również w sołectwach pamiętają o tym zadaniu. Dwa kolejne przykłady podane na ostatniej konferencji prasowej w Urzędzie Gminy Chojnice pochodzą z Chojniczek.

- Z inicjatywy Rady Sołeckiej i GOK-u zostały posadzone krzewy przy zabytkowym cmentarzu w Chojniczkach. Udało się także w tej miejscowości ocalić przed wycinką drzewo, które kolidowało z planowaną budową ul. Krótkiej przy skrzyżowaniu z Chojnicką. Ale okoliczni mieszkańcy zorientowali się o tym planie i doprowadzili do ponownej analizy w terenie przez projektanta, który znalazł wyjście. Na szczęście było tam trochę miejsca i udało się lekko zmienić trasę przebiegu ulicy Krótkiej. Mamy nadzieję, że ta daglezja będzie dalej spokojnie rosła – przekazał Janusz Szczepański, b.sołtys Chojniczek i jej mieszkaniec.

Kilka dni temu migawkę na ten temat można było oglądać w TVP–1 w Teleexpressie. Więcej w relacji video z konferencji.

Tagi: