Wojewoda Pomorski deklaruje sfinansowanie inscenizacji szarży pod Krojantami

Dodane: 2023-06-13

Władze gminy Chojnice z powodów oszczędnościowych postanowiły w 2023 nie przeznaczać kwoty ok. 250 tys. zł na realizację widowiska plenerowego w rocznicę Szarży pod Krojantami. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich prosi o zmianę decyzji i deklaruje pokrycie całości kosztów.

W 2022 także nie było inscenizacji szarży z 1.09.1939. Wówczas uzasadniono to trwającą wojną na Ukrainie. Pozostałe punkty plenerowej części obchodów wówczas zrealizowano. Na początku 2023 zdecydowano, że w kolejną rocznicę odbędą się jedynie uroczystości patriotyczno – religijne przy pomniku szarży opodal DK 22. Niespodziewanie w ub. tygodniu przybył do Krojant na spotkanie z członkami Fundacji Szarży pod Krojantami i wicewójtem Januszem Szczepańskim (wójt Zbigniew Szczepański nie mógł wziąć w nim udziału) wojewoda Dariusz Drelich i poprosił o zmianę decyzji ws. widowiska plenerowego. Zastępca wójta przedstawił na spotkaniu powody rezygnacji z części plenerowej. Wówczas wojewoda zadeklarował sfinansowanie w całości przez stronę rządową kosztów tej części wydarzeń rocznicowych.

Poinformował o tym podczas dzisiejszej (13.06) narady sołtysów w Charzykowach wójt Zbigniew Szczepański. - Jutro wraz z prezes Fundacji Grażyną Winiecką jadę do Gdańska na spotkanie z wojewodą Dariuszem Drelichem, by dopiąć szczegóły naszej współpracy ws. uroczystości rocznicowych szarży. Trochę późno już jest, bo my zaczynaliśmy ich organizację ok. 6 miesięcy wcześniej, ale może uda się. Przyjmujemy ofertę pana wojewody. O efektach wizyty poinformuję media na czwartkowej (15.06) konferencji prasowej w Urzędzie Gminy – przekazał wójt.

Tagi: