Burmistrz i ks. Dziekan dziękują posłowi za pomoc w otrzymaniu dotacji na zabytki

Dodane: 2023-07-19

Jak już informowaliśmy miasto Chojnice otrzymało rządowe dotacje na remont odcinka murów obronnych przy ul. Sukienników oraz Baszty Kościelnej. I burmistrz A. Finster, i ks. dz. J. Dawidowski, podziękowali za wsparcie wniosków posłowi Aleksandrowi Mrówczyńskiemu.

Z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków miasto otrzymało 1 mln zł na wyremontowanie uszkodzonego fragmentu pokrzyżackich murów obronnych przy ul. Sukienników oraz 3,43 mln zł na ratowanie Baszty Kościelnej i fragmentu muru obronnego, które przylegają do pl. Emsdetten. Podczas niedzielnych (16.07) ogłoszeń parafialnych podziękował za pomoc w pozyskaniu tej ostatniej dotacji ks. proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela Jacek Dawidowski pracownikom UM, którzy przygotowali wniosek, oraz posłowi Aleksandrowi Mrówczyńskiemu za starania o jego zaakceptowanie.

Także podczas wczorajszej (18.07) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster podziękował posłowi za wsparcie tego wniosku, która będzie kolejną inwestycją w odrestaurowanie kościelnych zabytków w naszym mieście: - Obydwa projekty przygotowane w ratuszu uzyskały wsparcie posła Aleksandra Mrówczyńskiego, za co jemu serdecznie dziękuję.

Miasto ma już gotową dokumentację techniczną na realizację remontu muru przy ul. Sukienników, która czeka w Starostwie Powiatowym na pozwolenie na budowę. Na początku sierpnia ma być ogłoszony przetarg na wykonawstwo, a jego zwycięzca ma we wrześniu rozpocząć prace remontowe. Rozpoczną się od rozbiórki uszkodzonego fragmentu i wykupionych przez Miasto zabudowań na jego koronie. Będą ponadto w tym miejscu wymienione wiaty przystankowe na podobne, co są już na pl. Jagiellońskim.

Bardziej skomplikowane będą roboty w Baszcie Kościelnej i przyległym odcinku murów obronnych. - Tam inwestorem jest właściciel tych obiektów, czyli parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, któremu wkrótce RM przekaże rządową dotację. Wkrótce z ks. dziekanem Jackiem Dawidowskim w tej sprawie spotka się Miejska Konserwator Zabytków Marlena Pawlak oraz Architekt Miejski Andrzej Ciemiński. Niedługo zostanie zlecone wykonanie projektu na odrestaurowanie Baszty i murów. Mamy 12 miesięcy na realizację dokumentacji i rozpoczęcie remontu – przekazał burmistrz.

Na zdjęciu odcinek murów obronnych przy ul. Sukienników, który będzie remontowany.

Tagi: