Gmina i PKP PLK zbudują przejazd rowerowy k.Klawkowa

Dodane: 2023-08-10

Gdy projektowano i budowano sieć ścieżek rowerowych pn. Kaszubska Marszruta, to nie było pomysłu, albo woli, do zrealizowania przejazdu dla rowerzystów przy przejeździe kolejowym k.Klawkowa. Jest „światełko w tunelu” dające nadzieję, że powstanie brakujący odcinek ścieżki.

Problem ten władzom Gminy Chojnice jest znany od lat. Są zdecydowane sfinansować dokumentację całości kolejowego przejazdu dla rowerzystów i pokryć realizację części drogowej. Niestety, czynione od 2019 roku próby znalezienia projektanta są na razie bezowocne. Po 2014 PKP PLK modernizowało ten przejazd kolejowy, ale nadal rowerzyści muszą pokonywać tory po części przeznaczonej dla pojazdów samochodowych. Ale jest już wola kolejowej spółki, by zrealizować bezpieczny przejazd dla rowerzystów w tym miejscu. Poinformował o tym na dzisiejszej (10.08) konferencji prasowej zastępca wójta Janusz Szczepański.

- Mamy jednoznaczny sygnał od władz PKP PLK, że zarezerwowali kwotę 430 tys. zł na wykonanie tzw. kolejowej części prac na przejeździe dla rowerzystów. Poprosiliśmy w piśmie z 3.08.2023 PKP PLK w Warszawie, by pomogła nam znaleźć projektanta mogącego całościowo wykonać dokumentację techniczną. Podtrzymaliśmy naszą wcześniejszą deklarację o jej sfinansowaniu, a także brakujących części ścieżki po obydwu stronach przejazdu kolejowego. Gotowy przejazd dla rowerzystów będzie miał m.in. rogatki – przekazał wicewójt Szczepański.

Nie raz o tej sprawie pisał na blogu i w korespondencji do różnych urzędów Wojciech Czapiewski, którego poprosiliśmy o skomentowanie najnowszych informacji o tym niebezpiecznym miejscu.

- Bardzo cieszy, że Gmina Chojnice zauważa problem na tym odcinku drogi i chce naprawić błędy, jakie popełniono na etapie projektu Kaszubskiej Marszruty, jak i jej realizacji. Dla osób, które są zainteresowane, polecam kulisy budowy tego przejazdu, tj. moją korespondencję z PKP PLK https://rower-chojnice.blogspot.com/2018/09/przejazd-krojanty-cd-odp-pkp.html Wójt Gminy Chojnice, Pan Zbigniew Szczepański, próbuje intensywnie temat rozwiązać i absolutnie nie powinien się poddawać, ponieważ ten odcinek jest bardzo, wręcz ekstremalnie niebezpieczny dla pieszych i rowerzystów. Trzymam kciuki za szybką realizację – przekazał nam Wojciech Czapiewski.

Screen z Google Street View przedstawia stan na 2019 rok przejazdu kolejowego na DW 235 k. Klawkowa.

Tagi: