Dworek Polski był na festiwalach w Bułgarii

Dodane: 2023-08-31

Stowarzyszenie "Dworek Polski" zaprasza dzieci i młodzież, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z tańcem polskim. Można rozwijać swoją taneczną pasję, ale tym razem w wytwornym, szlacheckim stroju wspólnie z rówieśnikach o podobnych zainteresowaniach.

Przedstawiamy naszą relację z wyjazdu na międzynarodowe festiwale folklorystyczne w Bułgarii. Pierwszy z festiwali, na który się udaliśmy odbył się w Silistrze. Silistrzanie traktują międzynarodowy festiwal folkloru, jako swoje ulubione wydarzenie w roku. Doświadczyliśmy tego w każdym miejscu festiwalu, zarówno w paradzie, na scenie, jak i wśród publiczności. Zespół Dworek Polski z Chojnic miał możliwość prezentacji polskiego folkloru mieszkańcom Silistry i zaproszonym zespołom. Zgodnie z festiwalowym hasłem, przyjaźń i kultura połączyła wszystkich pomimo granic, które każdy zespół przekraczał w drodze do Bułgarii.

Drugi z festiwali, gdzie zaprezentowały się dzieci i młodzież z Dworku to Balkan Folk Fest. W tym wydarzeniu uczestniczyliśmy po raz drugi, ostatni raz w 2019 roku. Koncertowaliśmy w Warnie oraz Złotych Piaskach. Szczególną pamiątką pozostaną dla nas nagrania wielu tańców w wykonaniu zespołu i zdjęcia, które można zobaczyć na festiwalowym kanale, na który serdecznie zapraszamy.

Zakończeniem naszego tournée w Bułgarii było uczestnictwo w XXXII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Warnie. Na dwóch letnich scenach festiwalu prezentowały się zespoły z Polski, Bułgarii, Gruzji, Armenii, Turcji, Macedonii, Maroko oraz Kolumbii. Finał rozpoczął bułgarski taniec w międzynarodowym wykonaniu. Długo będziemy wspominać chwile spędzone w Warnie, a nawiązane przyjaźnie niech trwają jak najdłużej.

Mamy nadzieję, że z początkiem roku zespół ubogacą nowi członkowie, którzy dumnie będą prezentować polską kulturą wszędzie, gdzie się udamy. W trakcie roku szkolnego Dworek Polski powróci do prezentowania spektakli edukacyjnych dla szkół i kontynuować będzie koncerty lokalne i zagraniczne, a w ChCK po raz IX odbędzie się konkurs piosenki przedwojennej przygotowywany przez organizację z okazji Święta Niepodległości.

Zadanie "Kultywowanie dziedzictwa narodowego przez Stowarzyszenie Dworek Polski" dofinansowane zostało przez Powiat Chojnicki i Miasto Chojnice przy stałej współpracy z Chojnickim Centrum Kultury.

Kontakt do zespołu: Anna Piekarska – Więcławek tel. + 48 791 507 169 dworekchojnice@gmail.com

Więcej zdjęć z tournee po Bułgarii na FB Dworku Polskiego.

Tagi: