Spektakl `Mąż i żona` Aleksandra Fredry w ChCK

Dodane: 2023-09-07

Chojnickie Centrum Kultury i Gminny Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają 28 września na g. 18.00 na komedię "Mąż i żona" w wykonaniu warszawskiego teatru Nie z Tej Kulisy.

Wielkie łoże, to epicentrum rozgrywającej się akcji, a spod kołderki wyskakują, wysypują się, wylewają, lub tylko wystawają sytuacje damsko-męskie, bo Fredro jako genialny obserwator i komentator naszych zachowań, opisał proces uwodzenia lub zwodzenia z dużą dozą kpiny z instytucji małżeństwa. Wielowątkowość intrygi i niuanse relacji międzyludzkich to zadanie aktorów. Całość zdominowana jest przez bezpretensjonalny komizm, który nadaje postaciom autentyczności i wiarygodności. Publiczność znajduje się niemal za ścianą - na tyle blisko, aby poczuć emocje, nastroje i siłę dialogów napisanych przez Fredrę.

Komedia „Mąż i żona” Aleksandra Fredry do dziś uchodzi za jedną z najlepszych w dorobku pisarza. Jan Lechoń podziwiał ją za błyskotliwą ironię, szyk, wdzięk i giętkość wiersza. Tadeusz Boy - Żeleński w "Obrachunkach fredrowskich" również nie krył zachwytu dla "najwytworniejszej komedii"autora "Zemsty", a konserwatywny literaturoznawca, hrabia Stanisław Tarnowski nie mógł wprawdzie zaprzeczyć, że utwór Fredry to rzecz pod względem artystycznym prawie doskonała, lecz z drugiej strony "wstrętna i oburzająca przez stępiony zmysł moralny swoich figur”. A tymi bohaterami, są: hrabia Wacław, jego żona Elwira, przyjaciel domu Alfred i rezolutna pokojówka Justysia. Stosunki, które łączą tę czwórkę to typowy "czworokąt małżeński”.

Reżyserem spektaklu jest Piotr Wawer, kostiumy zaprojektowała Agnieszka Sasim. Obsada: Elwira – Iwona Turek, Justysia – Ewelina Napora, Hrabia Alfred – Marcin Turek, hrabia Wacław – Tomasz Mitrowski.

Bilety w cenie 20 zł do kupienia w kasie ChCK i przez internet; ilość miejsc ograniczona.

ChCK

Tagi: