W Sworach pletli warkocze z korzeni sosny

Dodane: 2023-09-11

Tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa przebiegają pod hasłem  „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. W ideę tę doskonale wpisuje się projekt realizowany w Swornegaciach dotyczący ważnej tu tradycji wyplatania ze sworów. Dlatego też w Swornegaciach – wsi, która od „gacenia” brzegów rzek „sworami”, czyli warkoczami wyplecionymi z korzeni sosny wzięła swoją nazwę, miały w tym roku obchody tego święta.

Przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego odbyły się w sobotę 9.09 otwarte pokazy plecionkarskie. Materiałem, z którego korzystali uczestnicy warsztatów były oczywiście korzenie sosny. Choć można też było podpatrzeć (lub spróbować samemu…) wyplatania z wikliny – podczas spotkania powstawał jeden z elementów instalacji artystycznej – przęsło płotu, który wkrótce, ozdobiony „swornegaciami”, stanie w centrum wsi. Uroczystość była też okazją do obejrzenia wystawy poświęconej tradycjom plecionkarskim w Swornegaciach.

Dopełnieniem wydarzenia był występ kapeli kaszubskiej A Matizer Noga. Dowcipy oraz żarty muzyków i gawędziarzy, którzy „pletli trzy po trzy” i śpiewali największe kaszubskie „szlagiery” ( i nie tylko!) rozbawiły publiczność.

Mamy nadzieję, że spotkanie, prócz upowszechnienia wiedzy i umiejętności z zakresu plecionkarstwa, było też chwilą odpoczynku i przypomnienia innej, równie ważnej tradycji - tradycji wspólnego spędzania czasu.

GOK Chojnice.

 

Tagi: