Z dodatkowej subwencji najwięcej złotówek trafi do oświaty

Dodane: 2023-09-12

Kilka tygodni temu samorządy w naszym regionie otrzymały od Rządu dodatkowe subwencje ogólne. Do miasta Chojnice trafiło ponad 11,8 mln zł. Jak przekazał burmistrz Arseniusz Finster największy udział w ich podziale ma oświata i jej wydatki.

Propozycje podziału tej kwoty będą zatwierdzane na najbliższej sesji Rady Miejskiej Chojnic, która została zwołana na 18.09.2023. Jednym z beneficjentów będzie Centrum Park i Park Wodny, który ma otrzymać 600 tys. zł. Na zakup SUV-a przez chojnicką Policję miasto chce przekazać 100 tys. zł. Na dodatkowe bieżące wydatki będzie kwota 2,17 mln zł (m.in. na sfinansowanie wzrostu kosztu zakupu energii elektrycznej 1,5 mln zł oraz 289 tys. zł na wzrostu kosztu funkcjonowania UM, czyli przede wszystkim wyższa stawka za gaz używany w kotłowni CO). Także z tej dodatkowej subwencji są środki, o czym już wcześniej pisaliśmy, na waloryzację sportowych grantów o kwotę łącznie 200 tys. zł. Subwencja oświatowa (dla SP i przedszkoli) zostanie zwiększona o 4,85 mln zł, a wydatki bieżące szkół o 1,75 mln zł. Na zakup dwóch wiat przystankowych (przy ul. Sukienników i na pl. Jagiellońskim) jest kwota 150 tys. zł.

- Ogółem z kwoty 11,8 mln zł proponujemy rozdysponować 9,945 mln zł. Pozostała kwota, czyli 1,874 mln zł , to tzw. poduszka finansowa, która ma być zabezpieczeniem dla tegorocznego budżetu do końca 2023 roku – przekazał na niedawnej konferencji prasowej burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.

Tagi: