Radni na sesji RM słuchali o systemie FALA, a mieszkańcy na Rynku

Dodane: 2023-09-19

Wczoraj (18.09) miejscy radni mieli okazję ponownie usłyszeć wiele informacji nt. systemu integrującego podróżowanie miejską komunikacją z połączeniami kolejowymi w woj. pomorskim w systemie FALA. W tym samym czasie mieszkańcy mogli tego samego dowiedzieć z punktu informacyjnego (na zdjęciu) na Starym Rynku.

Przed ok. 2 tygodniami zostało zorganizowane odrębne spotkanie radnych z przedstawicielami spółki InnoBaltica nt. zasad funkcjonowania FALI, ale ze względu na niewielką frekwencję ponownie zaproszono ich na poniedziałkową (18.09) sesję RM Chojnic. Ekipie szefował wiceprezes Zarządu Tomasz Głobiński. Przedstawił on pokrótce historię powstania projektu integrującego miejską komunikację z kolejową, która rozpoczęła się w styczniu 2017. Wówczas powstał z inicjatywy Marszałka Mieczysława Struka list intencyjny, którego jednym z sygnatariuszów od samego początku jest Miasto Chojnice. Podpisały ją wtedy także dwie spółki kolejowe – PolRegio i SKM. Jak przekazał radnym wiceprezes Tomasz Głobiński, od 25 sierpnia funkcjonuje portal pasażera, gdzie można składać wnioski o dedykowaną kartę, zakładać swoje konto. Od 13 października będzie można w autobusach chojnickiego MZK używać wspomnianej karty w tzw. walidatorach. Pełny start systemu FALA w naszym województwie ma nastąpić 15.12.2023.

Pierwsze pytanie w dyskusji zadał Bartosz Bluma. Ciekawiło go, czy mimo braku połączenia kolejowego do Konarzyn, mieszkaniec Trójmiasta dostanie informację, że można dotrzeć tamże najpierw pociągiem do Chojnic, a potem autobusem PKS-u. - Nie możemy koncentrować się na wyjątkach. W przyszłości, po dodaniu do niego międzymiastowych połączeń autobusowych, system może pokazać taką możliwość – wyjaśnił przedstawiciel InnoBaltici.

Radną Janinę Kłosowską interesowało m.in. czy jest możliwe ułożenie w FALI podróży z Chojnic do Warszawy. - Nie, gdyż system działa tylko na terenie naszego województwa.

Natomiast radny Zdzisław Januszewski ponownie zadeklarował się, jako przeciwnik udziału miasta w tym systemie: - Jako dowód na to, że mam rację, przytoczę z pamięci słowa Prezydenta Tczewa, gdzie od 1.09 br. funkcjonuje bezpłatna komunikacja publiczna: „To jest system zbyt drogi i bardziej nam się opłaca wprowadzenie darmowej komunikacji”. Polemizował z radnym opozycji wiceprezes Tomasz Głobiński: - Tczew nie wyszedł z FALI, mimo że od niedawna jest tam bezpłatna komunikacja. Nie słyszałem od Prezydenta Tczewa słów, że miasto wychodzi z tego projektu.

Całość informacji o systemie FALA i dyskusji o nim będzie dostępna na kanale UM Chojnice na YT, gdy tam trafi zapis transmisji z obrad sesji RM z 18.09.2023.

Poprzednie spotkanie przedstawicieli spółki InnoBaltica z miejskimi radnymi oraz przewodniczącym samorządów osiedlowych było w marcu 2021 podczas zdalnego wspólnego posiedzenia komisji RM i RSO.

Tagi: