W Czytelni MBP podziwiano zdjęcia litewskiej stolicy

Dodane: 2023-09-29

Fotografie litewskiej stolicy można było podziwiać w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach na wystawie „Wilno z lotu ptaka”. W czwartek 28.09 odbył się finisaż tej wystawy z udziałem Sekretarza Konsulatu Republiki Litewskiej w Gdańsku Janusza Dziugiewicza.

Spotkanie otworzył wicedyrektor MBP Przemysław Zientkowski, który podkreślił, że takiego gościa w bibliotece jeszcze nie było. – „Pan Janusz Dziugiewicz przybył do nas, by promować wystawę fotografii Sauliusa Paukštysa, który jest litewskim postmodernistycznym fotografem” – mówił. Dodał również, że prezentowane zdjęcia nie są robione dronem, tylko podczas lotu balonem czy helikopterem.

Następnie głos zabrał gość, który wyraził zadowolenie, że wystawa znalazła się w chojnickiej bibliotece. Ma także nadzieję, że to początek naszej współpracy i być może w styczniu w Czytelni pojawi się kolejna ekspozycja poświęcona Litwie. Nawiązując do wystawy „Wilno z lotu ptaka”, podkreślił, że ten rok jest wyjątkowy dla Wilna, ponieważ miasto obchodzi 700-lecie powstania. Przybliżył także zebranym legendę o powstaniu Wilna i jego historię na przestrzeni tych kilkuset lat. Dodał także, że dla Polaków Wilno jest bardzo sentymentalne. – „Będąc na Litwie, proszę nie ograniczać się tylko do Wilna. Jest wiele pięknych miast, które warto odwiedzić, m.in. Kowno, Troki, Birsztany czy Druskienniki” – mówił Janusz Dziugiewicz.

Na zakończenie zaprosił do obejrzenia filmu pokazującego Litwę nową i zaskakującą. A po projekcji nadszedł czas na indywidualne rozmowy z przedstawicielem Konsulatu Republiki Litewskiej w Gdańsku. Uczestnicy spotkania wspominali także własne podróże na Litwę.

MBP w Chojnicach

Tagi: