Kwesta na odnowienie nagrobków Makowskiego i Rydzkowskiego rusza w sobotę

Dodane: 2023-10-25

W najbliższą sobotę 28.10 rozpocznie się III edycja publicznego zbierania datków na odnowienie nagrobków na chojnickim cmentarzu. Tym razem Społeczny Komitet zdecydował, że celem są nagrobki zasłużonych obywateli – Albina Makowskiego i Juliana Rydzkowskiego.

W br. środki na renowację będą pochodzić nie tylko z kwesty na obydwu cmentarzach (od soboty 28.10 do wtorku 31.10 w godzinach 11 – 17 i 1.11 do chwili rozpoczęcia procesji), ale także zbiórkę pieniędzy organizuje społeczność Szkoły Podstawowej nr 1, której patronem jest właśnie Julian Rydzkowski. Jak już pisaliśmy, jutro (26.10) o godzinie 17.00 w szkolnej auli będzie przedstawiona II cz. Dziadów Adama Mickiewicza, będą sprzedawane cegiełki po 10 i 20 zł, odbędzie się kiermasz.

Renowacji nagrobków powstałych w czasach PRL, jak przekazał na dzisiejszej (25.10) konferencji prasowej wiceburmistrz Adam Kopczyński, podjął się po tzw. kosztach chojniczanin na „emigracji” w Toruniu dr Marek Kołyszko. Autorem jednego z nich (Albina Makowskiego) jest twórca tzw. witaczy Norbert Jażdżewski. Jak w 2022, także teraz będzie możliwość wpłacenia datku na zrzutka.pl. Ogółem w kweście weźmie udział wiele więcej osób, niż przed rokiem, bo ok. 180. Do społeczników i harcerzy, dołączy kadra i uczniowie z SP nr 1 (na tym zdjęciu wiceburmistrz z identyfikatorami dla dyrekcji SP – 1).

Po konferencji podjechaliśmy na cmentarz komunalny, by zrobić kilka zdjęć nagrobków obydwu zasłużonych chojniczan. Naszym zdaniem nagrobkowi patrona Muzeum i SP nr 1 przydałoby się nie tylko odnowienie, ale i coś okazalszego, gdyż patron oddziału muzealnego przy ul. Drzymały ma bardziej godny pomnik. Poza tym pilnie przydałoby się postawić ponownie słupek z biografią p.Albina, gdyż jest złamany.

Więcej zdjęć na FB Chojnice TV.

Tagi: