Powiat zaprasza na obchody 105 rocznicy odzyskania niepodległości

Dodane: 2023-11-10

Starosta Chojnicki Marek Szczepański wspólnie z Przewodniczącym RP Chojnickiego Robertem Skórczewskim zapraszają mieszkańców do wspólnego świętowania. Oficjalne uroczystości odbędą się przy udziale żołnierzy z 34 Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego.

Zbiórka pocztów sztandarowych zaplanowano w sobotę 11.11 o godz. 10.50 na ul. Wysokiej. O godzinie 11.00 pod pomnikiem Ofiar II wojny światowej przemówienie wygłosi Starosta Marek Szczepański, zostanie odczytany Apel Poległych i będą złożone kwiaty. Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się do Bazyliki Mniejszej na Mszę św. za Ojczyznę i Powiat Chojnicki, która rozpocznie się o godzinie 12.00.

Na godzinę 11.40 zaplanowano start spod ChCK V Rajdu Rowerowego „Dla Niepodległej”, którego meta jest w Ciechocinie. Tego dnia w tej miejscowości, jak co roku, obchodzony jest odpust św. Marcina, pod którego wezwaniem jest miejscowy kościół. Miejscowa Świetlica także przygotowała obchody Święta Niepodległości. Wezmą w nich udział członkowie Bractwa Rycerskiego Herbu TUR, zespół Ciechocińskie Praczki oraz OSP Ostrowite. Będzie można skosztować także rogali marcińskich. Więcej szczegółów tego wydarzenia tutaj.

Jak już pisaliśmy jednym z corocznych elementów obchodów jest Koncert Kawiarenki Piosenki Polskiej. Odbędzie się w ChCK od godziny 16.00. Ponadto będzie przejażdżka rikszą od godziny 10.00 na Starym Rynku. Natomiast w autobusie linii nr 7 MZK będzie można śpiewać wspólnie pieśni patriotyczne. Start o godzinie 13.33 z przystanku Park Świętopełka.

Piotr Sikorski, mieszkaniec gminy Chojnice, po raz kolejny zaprasza na wspólny przejazd w Święto Niepodległości 11 listopada ulicami miasta pojazdami i motocyklami udekorowanymi w barwy narodowe. Więcej szczegółów tutaj.

Tego dnia odbędzie się także kolejna edycja Biegu Niepodległości alejkami Parku 1000-lecia organizowanego przez Sekcję Biegową Florian w ChKS Kolejarz. Start o 14.00. Więcej szczegółów tutaj.

Ilustracja, to fragment oficjalnego zaproszenia władz Powiatu na obchody, na którym zaznaczyliśmy potoczną nazwę pomnika Ofiar II Wojny Św., czyli Pomnik Orła Białego. Oficjalną nazwę widać na naszym zdjęciu z 11.11.2017 z ówczesnych obchodów Święta Niepodległości.

Tagi: