Gmina woli wymieniać lampy sodowe na LED, a nie na solarne

Dodane: 2023-11-20

W Urzędzie Gminy Chojnice przeprowadzono analizę ekonomiczną funkcjonowania pojedynczej lampy ulicznej z oprawą sodową i opłacalności jej wymiany na LED-ową lub solarną.

Zajęto się pojedynczą lampą, która jest jedynym składnikiem obwodu zainstalowanego na wybudowaniu Rabusiewo k.Kłodawy, gdzie oświetla drogę przy trzech domach. Posiada ona licznik i fotokomórkę. Lampa jest, jak i w całej gminie Chojnice, wyłączana w godzinach 23.00 – 5.00, co przynosi rocznie ok. 1 mln zł oszczędności. Ta jedna lampa kosztuje średnio miesięcznie w 2023 ok. 35 zł brutto. Połowa tego kosztu, to opłaty stałe, druga połowa to koszt zużytej energii. Gdyby na takim słupie wymieniono lampę sodową na LED-ową, lub zamontowano LED-ową na słupie z napowietrzną linią energetyczną, to koszt takiej operacji wyniósłby ok. 1500 zł. Gdyby wymieniono ten słup z lampą na słup z lampą solarną i stosowną instalacją, to kosztowałoby to ok. 5000 zł, jak wynika z niedawnego przetargu.

Gmina Chojnice stara się o dofinansowanie z programu „Rozświetlamy Polskę” na wymianę lamp na LED-owe które może wynieść 80%. Do wymiany w gminie jest 1399 opraw sodowych. Gdyby gmina otrzymała dotację, wówczas wkład własny wyniósłby ponad 0,5 mln zł. Oprawy LED-owe zużywają ok. 50% mniej energii elektrycznej, niż sodowe. Gdyby w Rabusiewie lampę sodową gmina wymieniłaby w 100% na swój koszt na LED-ową, to taka inwestycja zwróciłaby się po ok. 15 latach, z dotacją po ok. 2-3 latach.

- Gmina raczej nie będzie wymieniać istniejących opraw sodowych na solarne. Ale jest sens ekonomiczny ich montażu w miejscach, gdzie nie ma instalacji kablowej, czyli na wybudowaniach czy w głębi osiedli mieszkaniowych. Tam będziemy stawiać lampy solarne – podsumował na niedawnej konferencji prasowej wicewójt Janusz Szczepański.

Więcej szczegółów w relacji video z konferencji prasowej z 9.11.2023.

Tagi: