Będzie nowa organizacja ruchu na ul. Bankowej

Dodane: 2024-01-20

Na zlecenie firmy PB Górski, która będzie budować sporą kamienicę w miejscu b.siedziby ZGM-u, powstała koncepcja nowej organizacji ruchu na tym newralgicznym fragmencie ulicy Bankowej. Powstanie minirondo oraz prawoskręt w Sukienników.

Jest gotowa koncepcja częściowej przebudowy odcinka ul. Bankowej pomiędzy ulicami Sukienników i Grunwaldzką, dzięki której ma poprawić się ruch aut na niej, mimo powstania kamienicy z podziemnym dwupoziomowym garażem na 130 pojazdów. Uzyskała akceptację władz miasta oraz szefów Szkoły Katolickiej oraz Szkoły Muzycznej. Trwa jej konsultacja z dyrektor przedszkola. Przedstawił jej założenia na czwartkowej (18.01) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster.

- Powstaną po obu stronach chodniki dzięki temu, że Szkoła Muzyczna odstąpi część swego terenu. Na skrzyżowaniu z ul. Grunwaldzką, która dalej będzie jednokierunkowa, i wjazdem do szkoły katolickiej i przedszkola, powstanie minirondo. Po objechaniu wysepki będzie parking „Kiss and drive” dla dowożących uczniów do szkół. Pobliskie zejście w stronę parku 1000-lecia będzie ciągiem pieszo – rowerowym, które po zakończeniu budowy kamienicy zostanie wyremontowane na koszt inwestora. On też pokryje koszt powstania dokumentacji i będzie udziałowcem całej przebudowy wraz z miastem. Jej realizacja nastąpi po wybudowaniu w stanie surowym kamienicy, czyli w 2025. Zmiana będzie też na skrzyżowaniu z ul. Sukienników. Będzie osobny pas do skrętu w prawo oraz do jazdy na wprost i w lewo. Zamontowana zostanie też na sygnalizatorze zielona strzałka zezwalająca na skręt w prawo. Jeśli mimo tych zmian dalej będzie tam problem z dojazdem, szczególnie do przedszkola, być może powstanie dojazd do niego od strony ul. Prochowej – wyjaśnił burmistrz Arseniusz Finster.

Tagi: