Wkrótce w Muzeum wystawa wyposażenia kawalerzystów

Dodane: 2024-02-27

Na początku marca Muzeum Historyczno - Etnograficzne w Chojnicach udostępni dla zwiedzających wystawę „Żołnierz i koń. Kawaleria europejska w zbiorach Marka Holaka”. Na ekspozycji zaprezentowane zostanie kilkanaście typów siodeł armii europejskich, elementy oporządzenia, mundury, nagrody z zawodów jeździeckich, archiwalia oraz fotografie.

Koń wojskowy kojarzony jest głównie z brawurowymi szarżami ułanów, szwoleżerów i kirasjerów. W rzeczywistości, aż do końca lat trzydziestych, stanowił również niezastąpiony środek transportu artylerii, oddziałów łączności, pionierów i taborów piechoty. Znaczne zapotrzebowanie na konie wierzchowe i pociągowe stymulowało także ich hodowlę, a czołową organizacją propagującą ten kierunek gospodarki było Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce.

Z jednostek kawalerii rekrutowało się wielu wybitnych jeźdźców sportowych. Jednym z nich był rtm. Adam Królikiewicz, zdobywca brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (1924 r.), będącego jednocześnie pierwszym medalem olimpijskim zdobytym przez Polaka w konkurencji indywidualnej. Zawody hippiczne organizowane były również w poszczególnych jednostkach oraz w trakcie cyklicznie urządzanych w całym kraju Dniach Konia.

Po odzyskaniu Niepodległości polska kawaleria korzystała zarówno z oporządzenia armii państw zaborczych, jak i sojuszniczych, a jego część wykorzystywana była jeszcze przez polską jazdę we wrześniu 1939 r. Wzory zaczerpnięte z armii europejskich stały się podstawą rodzimych rozwiązań, a klasycznym przykładem jest rząd kawaleryjski wz. 25 łączący w sobie elementy oporządzenia rosyjskiego i angielskiego.

Prezentowane na ekspozycji obiekty pochodzą z kolekcji kpt. Marka Holaka, członka Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu i Bydgoskiej Chorągwi Husarskiej, uczestnika rekonstrukcji batalii pod Grunwaldem, Gniewem, Komarowem i Krojantami.

MH-E

Tagi: