Amfiteatr w Fosie jest czynny dopiero od czerwca

Dodane: 2024-05-15

Dość niedawno sporym nakładem kosztów został przebudowany amfiteatr w Fosie Miejskiej. Powstał naprawdę piękny obiekt, ale praktycznie jest on dostępny dla wykonawców dopiero od czerwca. Powodem jest … zadaszenie nad sceną.

Przed tą inwestycją sporo działo się w amfiteatrze już od maja. Miejska struktura SLD ongiś robiła tam festyny, nie tylko wyborcze. Park Wodny pod wodzą Mariusza Palucha kiedyś tam urządził wybory na najładniejszego kundelka. Tylko na sztandarowe imprezy, typu Noc Poetów, było instalowane nad sceną zadaszenie, ale i to nie od pierwszej edycji. Gdy podczas występu Marka Grechuty zaczęło padać, to Zbigniew Buława przyniósł na scenę parasole z niedalekiego ogródka restauracyjnego. Organizatorzy zaznaczali w komunikatach i na plakatach, że w razie niepogody, impreza będzie przeniesiona do domu kultury, Fary bądź OSiR-u i nikt nie miał o to do nich pretensji. Taki jest urok plenerowej imprezy.

Gdy podczas niedawnego przeglądu kapel i zespołów ludowych, który był w ChCK 3 maja, „wywiadowałem” każdego wykonawcę, to prawie wszyscy, którzy byli w Chojnicach kolejny raz, narzekali, że przegląd nie jest w Fosie. - My wolimy występować przed chojnicką publicznością w amfiteatrze, niż tylko przed koleżankami i kolegami z innych zespołów, którzy siedzą w wygodnych fotelach – mówili do mnie. Także jedyną widownią Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej Eurosong byli inni wykonawcy i ich opiekunowie.

Problemem tym zainteresowali mnie niedawno organizatorzy Integracyjnego Festiwalu Piosenki, który do pandemii i przebudowy Fosy odbywał się w II połowie maja właśnie w tym amfiteatrze. Chcieli wrócić do Fosy, gdyż w 2023 festiwal był w ChCK. Ale dowiedzieli się, że jeśli w maju, to tylko w ChCK, bo dach nad sceną będzie podnoszony dopiero od czerwca.

Pogoda bywa kapryśna, chłodna i deszczowa nie tylko w maju, ale i w miesiącach letnich. Skoro inwestor, czyli Miasto Chojnice, sprawiło sobie taką drogą zabawkę, jak podnoszony dach nad estradą amfiteatru w Fosie, to powinno mieć środki na opłacenie odpowiedniej ekipy, która już od maja obsługiwałaby to urządzenie. A teraz w czerwcu trzeba zmieścić także imprezy, które do tej pory odbywały się i w maju, o ile organizatorzy wybiorę opcję „amfiteatr”. Trudno organizować później wydarzenia, w których pokazują się na scenie uczniowie szkół. W 2017 do chojnickiej niezadaszonej Fosy przyjechali uczniowie z 10 szkół kształcenia specjalnego nie tylko z województwa pomorskiego na XIV edycję festiwalu integracyjnego.

Na slajdzie zdjęcie z wczoraj (14.05), kiedy to były prowadzone prace konserwacyjne zadaszenia w Fosie.

Tagi: