Elewacja tzw. stalinowca zostanie zrewitalizowana

Dodane: 2024-05-28

Elewacja bloku mieszkalnego, który wybudowano w pierwszych latach PRL-u na Starym Rynku, a w 2000 roku uzyskała nowy kształt, zostanie odnowiona z udziałem finansowym miasta Chojnice. Ma zostać oczyszczona z wszelkich nalotów roślinnych.

Jest gotowy tzw. montaż finansowy prac budowlanych związanych z przywróceniem świeżości elewacji bloku mieszkalnego na Starym Rynku, który od ponad 20 lat przypomina zespół kilku kamieniczek. Mają zostać oczyszczone i odnowione frontony od strony Starego Rynku i ul. Cechowej. Jak przekazał na wczorajszej (27.05) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster, koszt tych prac ma wynieść ogółem ok. 240 tys. zł. Zwycięzcą przetargu na realizację remontu elewacji, który prowadził ZGM, jest chojnicka firma EKBUD. Rachunek za prace remontowe pokryje wspólnota mieszkaniowa, którą tworzą właściciele mieszkań i ZGM (w imieniu najemców lokali komunalnych) oraz najemcy lokali użytkowych.

- Miasto przekaże dopłatę do ZGM-u na udział w remoncie oraz przekaże środki wspólnocie na zakup farb i odpowiednich środków chemicznych w ramach umowy na promocję miasta i województwa, gdyż na ścianie zostaną umieszczone herby Chojnic i województwa pomorskiego. Nie możemy bezpośrednio dotować remontu, gdyż ten budynek nie jest w ewidencji obiektów zabytkowych – przekazał włodarz miasta.

Prace polegające m.in. na odnowieniu opierzeń i oczyszczeniu powierzchni elewacji, mają rozpocząć się w lipcu br. po przyjęciu na sesji RM zaplanowanej na 24.06 odpowiednich funduszy.

Tagi: