Kora na znaczku serii `Gwiazdy Polskiej Muzyki`

Dodane: 2024-06-14

8 czerwca br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z wizerunkiem Kory – ikony polskiej muzyki. To kolejna emisja popularnej serii „Gwiazdy polskiej muzyki”, w której wcześniej uhonorowano takich artystów, jak Krzysztof Krawczyk, Zbigniew Wodecki i Anna Jantar.

Na znaczku znajduje się czarno-biała fotografia autorstwa Andrzeja Świetlika przedstawiająca Korę w okularach przeciwsłonecznych, które były stałym elementem kreacji scenicznej artystki. Towarzysząca emisji koperta pierwszego dnia obiegu (FDC) zawiera portretową fotografię Kory i jej życiowego partnera Kamila Sipowicza, wykonaną przez Michała Mutora oraz napis: „Świat bez nas był i bez nas będzie…” opatrzony jej podpisem. W dolnej części koperty umieszczono tytuły najbardziej znanych przebojów. Całość dopełnia datownik okolicznościowy, zgodny z koncepcją wizualną serii „Gwiazdy polskiej muzyki”, zaprojektowany przez śp. Marzannę Dąbrowską. W jego grafice znajduje się data wprowadzenia znaczka do obiegu, co ma szczególne znaczenie, ponieważ jest to dzień urodzin piosenkarki.

Kora, czyli Olga Sipowicz (1951-2018), była nie tylko charyzmatyczną wokalistką, ale także poetką i malarką. Zaliczana jest do najważniejszych postaci polskiego rocka ostatnich dekad XX wieku. Przez ponad 30 lat była związana z kultową grupą Maanam. Wypromowała wiele przebojów, takich jak „Boskie Buenos”, „Kocham Cię, kochanie moje” czy „Szare miraże”.

W młodości piosenkarka była zaangażowana w ruch hipisowski, działalność pierwszej Solidarności oraz inicjatywy na rzecz kobiet. Wyróżniała się wyjątkową wrażliwością – pisała teksty pełne emocji, czasem prowokacyjne, ale zawsze głęboko poruszające. Przykład stanowi „Krakowski spleen”, będący metaforą sytuacji politycznej w Polsce podczas stanu wojennego. Utwór wyrażał pragnienie normalnego życia, był swego rodzaju krzykiem w czasach cenzury, protestem wobec tłumienia indywidualnego głosu. Jej osobowość, afirmacja życia, autentyczność oraz pełna energii aura, którą emanowała na scenie, przyciągały fanów, a jej koncerty stały się niezapomniane.

W trakcie swojej kariery Kora zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia. Była wielokrotnie nagradzana na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, otrzymała Fryderyka za całokształt twórczości oraz Złoty Krzyż Zasługi za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jej twórczość i osobowość nadal inspirują młode pokolenie artystów, zarówno w dziedzinie muzyki, jak i sztuki. Emisja została przygotowana we współpracy z mężem Kory, Kamilem Sipowiczem.

InfoWire.pl

Tagi: