Ekobiblioteka była tematem VIII Nocy w Bibliotece

Dodane: 2021-10-11

W sobotę 9.10.2021 roku odbyła się VIII już edycja Nocy w Bibliotece. W br. hasłem przewodnim akcji była ekologia. W oparciu o ten temat bibliotekarze przygotowali wystawy, warsztaty, spotkania i zabawy, w których udział mogli wziąć wszyscy chętni – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. W każdym z działów czekało mnóstwo atrakcji.

Przez cały czas trwania VIII Nocy w Bibliotece w Mediatece odbywały się warsztaty „Drugie życie starej płyty”. Wszyscy, którzy odwiedzili dział multimediów, mieli szansę stworzenia różnorakich przedmiotów ze starych nośników CD. W szukaniu inspiracji i pomysłów na rękodzieła pomagała przygotowana przez bibliotekarzy wystawa płyt CD przerobionych na zwierzaki, pudełka, witraże, lustro, a nawet zegar. Zarówno dzieci, jak i dorośli chętnie uczestniczyli w warsztatach. Największą popularnością wśród najmłodszych cieszyło się tworzenie tzw. bączków wykonanych z ozdobionej płyty i umieszczonej w środku jednogroszówki. Dzieci z większym zamiłowaniem do wycinania i klejenia, zamieniały nośniki CD w kolorowe żółwie, koty czy rybki. Dorośli najchętniej tworzyli pomysłowe wzory na płytach, które wcześniej zostały pomalowane czarną farbą. Autorskie projekty uczestnicy warsztatów mogli zabrać do domu. (...)

W Wypożyczalni dla Dorosłych można było oglądać wystawę na temat katastrof ekologicznych, znalazły się na niej m.in. zdjęcia przedstawiające największe katastrofy naturalne. Na ekspozycji „Czy wiesz, że…” prezentowane były także ciekawostki na temat zagrożeń wynikających z lekkomyślnego marnowania zasobów naturalnych ziemi i wyniszczającej działalności człowieka. Można było także przysiąść w kąciku „Klimat na czytanie” przy którym wyeksponowane zostały książki tematycznie związane z katastrofami. (...)

Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów przygotował dla dzieci krzyżówki ekologiczne oraz minikonkurs na rymowankę o ochronie środowiska, za rozwiązanie których każdy otrzymał małą nagrodę wraz z zakładką do książki. Dekoracje przygotowane przez bibliotekarki wykonane były z materiałów z recyklingu, np. koszyk z cukierkami, węże, kwiatki i doniczki zostały zrobione z plastikowych butelek. Podobnie wszystkie dekoracje znajdujące się w korytarzu na I piętrze związane były z ochroną środowiska. (...)

W dziale dla młodszych czytelników odbyły się atrakcje związane z tematem ekologii. Na początku były to zajęcia czytelnicze skierowane do najmłodszych uczestników. Dzieci wysłuchały książki pt. „Segreguję śmieci. Dbam o środowisko” Magdaleny Grucy, a następnie posegregowały śmieci i wrzuciły je do odpowiednich koszów. Rodzice chętnie przyłączali się do zabawy. Kolejną atrakcją było wykonanie szydełkiem z naturalnego sznurka zmywaków kuchennych. (...)

W Wypożyczalni i Czytelni Naukowej tematem przewodnim były zioła i pszczoły. W korytarzu prowadzącym do działu można było obejrzeć ekspozycję suszonych i świeżych ziół, a wewnątrz działu przygotowano wystawę na temat chojnickich pszczelarzy. „Pozwólmy pszczołom żyć!” taki był tytuł wykładu wygłoszonego przez Roberta Patelę z Towarzystwa Pszczelniczego w Chojnicach. Robert Patela opowiadał zgromadzonym o znaczeniu pszczół dla człowieka i w przyrodzie. Zaprosił również do degustacji pysznych miodów pochodzących od pszczelarzy z naszego regionu. (...)

W Czytelni uczestnicy Nocy mogli oglądać wystawy dotyczące zagadnień superfoods i zero waste. Odbyły się także dwa spotkania nawiązujące do tych ekspozycji. Pierwsze z Aliną Pasionek-Sikorą, która mówiła o polskich superfoodsach, czyli produktach bogatych w witaminy, minerały czy fitozwiązki, działające korzystnie na organizm człowieka. Wśród prezentowanych produktów były maliny, jeżyny, aronia, oleje, orzechy, czosnek. Prelegentka podkreślała, że warto spożywać te produkty, ponieważ mają one dobry wpływ na nasz organizm. Uczestnicy mogli też obejrzeć na wystawie inne superfoodsy, m.in. czarnuszkę i wyprodukowany z niej olej, kurkumę świeżą i w proszku czy siemię lniane i olej lniany. Po spotkaniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Daj śmieciom drugie życie”, a prace zgłoszone na konkurs można było oglądać na korytarzu i w Czytelni (wyniki konkursu i zdjęcia z rozstrzygnięcia podamy jutro). (...)

W trakcie Nocy na I piętrze swoje stoisko miał Zakład Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze, którego przedstawiciele odpowiadali na pytania m.in. o segregowanie nietypowych śmieci. Jak się okazuje, jeszcze nie wszyscy dobrze sobie z tym radzą. Dzieci mogły brać udział w zabawie edukacyjnej, pomagającej wyrobić sobie dobre nawyki w segregacji odpadów. Z kolei na parterze znalazła się także półka bookcrossingowa, z której czytelnicy za darmo mogli zabrać sobie interesujące ich książki, przeczytać a następnie przekazać dalej. Chętni, którzy nie mogli wziąć udziału w Nocy w Bibliotece mają jeszcze okazję obejrzeć dekoracje przygotowane specjalnie na tę akcję.

Organizatorami są Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i stowarzyszenie LekTURa. Akcja dofinansowana została przez Starostwo Powiatowe w Chojnicach.

Tekst i zdjęcie - Miejska Biblioteka Publiczna. Całość relacji i więcej zdjęć na stronie MBP.

Tagi: