Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster, by jeszcze lepiej wyjaśnić zawiłości projektu budowy zachodniego obejścia miasta, na minioną konferencję prasową do sali obrad RM zabrał plan zagospodarowania przestrzennego Chojnic z 1971 roku oraz dyrektora Wydziału Planowania Przestrzennego Waldemara Gregusa.
Dokument (na miniaturce video w artykule) zajął sporą część jednego segmentu stołów, przy których debatują radni, jak są w trybie offline (stacjonarnym). Dyrektor nie raz nie ukrywał zdziwienia, że mieszkańcy zainteresowani przebiegiem zachodniego obejścia nie wiedzieli, że tam jest planowana droga. - Jak kupujemy auto, to udajemy się z nim do mechanika. Jak kupuje się działkę pod budowę domu, to należy w ratuszu dokładnie sprawdzić, co jest planowane w jej pobliżu. Ten plan z 1971, jak na tamte czasy, jest bardzo dobrze wykonany, posiada wiele szczegółów. Na jego podstawie sporządzono plan szczegółowy dla osiedla Kolejarz. Negowanie tego planu sprzed 50 lat jest dla mnie niezrozumiałe. – przekazał dziennikarzom Waldemar Gregus.
Zademonstrował, że już wtedy przewidziano budowę węzła na skrzyżowaniu nowej drogi z ul. Sępoleńską (wtedy 14 Lutego). Przypomniał, że gdy Urząd przystępuje do sporządzania planów miejscowych, to zawsze o tym publicznie informuje, jest czas na wnoszenie uwag. - Właśnie w wyniku uwag z jednego z zebrań konsultacyjnych ratusz doprowadził do powstania dodatkowego skrzyżowania na zachodnim obejściu z ul. Zamieście. Pierwotnie jego nie było – zaznaczył dyrektor Waldemar Gregus.
Więcej szczegółów w relacji video z konferencji prasowej z 14.02.2022.