Poczta Polska upamiętnia Żołnierzy Wyklętych emisją znaczka i wystawą filatelistyczną

Dodane: 2022-03-01

1 marca 2022 roku, w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek upamiętniający postać Józefa Franczaka ps. „Laluś” – partyzanta podziemia niepodległościowego, który przez 18 lat wymykał się komunistom.
Równolegle Spółka otwiera wystawę prezentującą dotychczasowe wydawnictwa filatelistyczne, związane z postaciami „Niezłomnych”, którą będzie można zobaczyć w kilku miejscach w kraju.
Znaczek, z wizerunkiem „Lalusia”, wykonany został na kanwie fotografii z przełomu 1938/39 r., pochodzącej z prywatnego archiwum rodzinnego. Autor projektu Adam Kultys umieścił w tle znaczka biało-czerwone barwy narodowe. Na dole znaczka znalazła się nazwa emisji Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, a na górze napis POLSKA. W piwnicach kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8 więzieni byli Polacy, których władza ludowa uznała za niepożądanych przez reżim – m.in. żołnierzy AK oraz innych patriotycznych organizacji niepodległościowych.
Rokrocznie 1 marca składamy hołd Bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy nie zaprzestali walki o wolną i suwerenną Polskę po zainstalowaniu przez sowietów marionetkowej „władzy ludowej”. „Żołnierze Niezłomni” wykazali się przy tym niezwykłą odwagą, męstwem, wręcz poświęcili życie dla sprawy polskiej – zaznacza Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej. – W misję Poczty Polskiej wpisane jest hołdowanie pamięci narodowej i popularyzowanie wartości oraz postaw patriotycznych, co też czynimy m.in. poprzez nasze emisje filatelistyczne. Z dumą od 6 lat wystawiamy te miniaturowe pomniki na cześć naszych Bohaterów narodowych – dodaje Tomasz Zdzikot.
Oprócz znaczka do obiegu trafia również koperta FDC (Pierwszego Dnia Obiegu). Grafika na kopercie przedstawia zdjęcie Józefa Franczaka w gronie dowódców patroli oddziału „Uskoka” podczas narady. Od lewej: Stanisław Kuchciewicz "Wiktor", Julian Kowalczyk "Cichy", Józef Franczak "Laluś", Walenty Waśkowicz "Strzała". Fotografia zrobiona w maju 1948 roku pochodzi z Archiwum IPN. Kompozycję graficzną uzupełnia należący do sierżanta Franczaka medalik z łańcuszkiem, który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Emisja znaczka z wizerunkiem „Lalusia” powstała dzięki zaangażowaniu i życzliwości Marka Franczaka – syna sierżanta Józefa Franczaka.
Tekst i grafika - InfoWire.pl
Tagi: