Ostatnie w Chojnicach zebranie osiedlowe było w salce parafialnej

Dodane: 2022-04-30

Tylko 19 osób z osiedli Prochowa i Kolejarz wzięło udział wczoraj (29.04) w zebraniu sprawozdawczym Samorządu Mieszkańców. Najwięcej czasu zajęła dyskusja nad sprawą lokalizacji domów modułowych od firmy MTB, które są przeznaczone dla uchodźców z Ukrainy.

Z tego powodu obecni byli na zebraniu wiceprezes firmy MTB Artur Wegner oraz Architekt Miejski Andrzej Ciemiński. Nim ten temat pojawił się na forum, burmistrz Arseniusz Finster pokrótce omówił plany inwestycyjne UM w tym rejonie miasta, jak przebudowa ul. Kardynała Wyszyńskiego czy budowa zachodniego obejścia. Wyraził obawy o koszty realizacji tych zamierzeń z powodu rosnącej inflacji. Podał także bieżące informacje o przybywających do Chojnic uchodźcach z Ukrainy: - Przybywa ich do Chojnic średnio dziesięciu dziennie. Niestety, dziś musiałem podjąć decyzję o przeznaczeniu dla nich świetlicy w Ośrodku Profilaktyki Rodzinnej przy ul. Strzeleckiej, bo nie znaleźli miejsc wśród chojnickich rodzin.

Pierwszy blok pytań z sali do włodarza miasta dotyczyło programu budowy ulic, które jeszcze mają nawierzchnię gruntową. Pytano także m.in. o program walki z wykluczeniem cyfrowym i czy zawiera on ułożenie światłowodu; mieszkanka ul. Chrobrego dopytywała się o możliwość podłączenia się do kanalizacji deszczowej (szkoda, że tak późno, bo jest na tej ulicy nowy asfalt); jakie miasto ma plany związane z placem przy ul. Chrobrego.

Dopytywano się także o miniosiedle domków z MTB. Jeden z mieszkańców długo nie dawał się przekonać burmistrzowi, że to nie są kontenery mieszkalne. - Jeżeli pan czytał pana Wałdocha, to wtedy są to kontenery. Ale nie ma pan racji. To są bardzo ładne domy modułowe – stwierdził Arseniusz Finster. Inny dyskutant zauważył, że przy ul. Armii Krajowej, gdzie mają stanąć te domki, nie ma wciąż deszczówki i oświetlenia ulicznego, leżą płyty betonowe, mimo istnienia tam od ok. 20 lat domów. Wówczas burmistrz wstępnie obiecał budowę oświetlenia przy tej ulicy. Z kolei przewodniczący SMO Michał Gruchała zwrócił się z wnioskiem do Arseniusza Finstera, by pozostały teren przy tym przyszłym osiedlu podzielić na działki budowlane i dochód z ich sprzedaży przeznaczyć na uzbrojenie tego rejonu osiedla Kolejarz. Pomysł został przyjęty do realizacji. Michał Gruchała zachęcał mieszkańców do poparcia pomysłu władz miasta, by stanęły na osiedlu domki z MTB. Jako najważniejszy argument podał, że po opuszczeniu ich przez uchodźców jeden z bliźniaków (po dwa moduły ze wspólną ścianą) będzie docelowo osiedlową świetlicą dla lokalnej społeczności.

Głos zabrał także wiceprezes firmy MTB, który omówił pomysł budowy tych domków, przedstawił ideę, która przyświecała właścicielom firmy. Zachęcał do obejrzenia przykładowych domków w siedzibie firmy. Poinformował także, że trwają rozmowy z władzami powiatu chojnickiego, by pod Chojnicami ustawić z 6 do 8 domów. Dokładniejszej lokalizacji, mimo naszej prośby, nie chciał ujawnić. Architekt Miejski zademonstrował plany nowego miniosiedla, poparł pomysł podziału sąsiedniego terenu na działki budowlane. W głosowaniu 10 osób było „za”, 7 przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Ze sprawozdania z działalności w 2021 roku, które przedstawił Michał Gruchała, wynika że pandemia nie stłumiła inwencji działaczy Samorządu Mieszkańców i nie musieli środków zaplanowanych na imprezy przeznaczać na inne cele. W ubr. była wycieczka do wioski górniczej w Pile – Młyn połączona ze spływem kajakowym; odbył się rajd rowerowy do Charzyków z rejsem statkiem TUR po jeziorze Charzykowskim; pod koniec sierpnia odbył się festyn osiedlowy „Pożegnanie Lata”. W styczniu 2022 Samorząd zorganizował w podziemiach kościoła gimnazjalnego koncert kolęd. Na ten rok planuje kolejny festyn na Orliku, spływ kajakowy Brdą z Czernicy do Mylofu i wycieczkę rowerową do Klosnowa.

Tagi: