Kaszubskie zespoły folklorystyczne potrzebują pomocy lokalowej

Dodane: 2022-06-14

Z inicjatywy członkini Komisji Kultury i Sportu Janiny Kosiedowskiej na minionym posiedzeniu zapoznano się z problemami i sukcesami chojnickich zespołów folklorystycznych. Ich największą bolączką jest stan tzw. bazy lokalowej lub wręcz jej brak.

Jako pierwsza zabrała głos Katarzyna Maliska z Zespołu Pieśni i Tańca „Bławatki”. Przedstawiła radnym obszerną informację o osiągnięciach z minionych lat. Wspomniała o zbliżającym się jubileuszu 30 – lecia istnienia zespołu, którego obchody będą w październiku 2022. Za największy problem uważa brak sali do ćwiczeń, gdyż stroje są przechowywane w domach członków zespołu. Przewodniczący Komisji Marek Szank zapytał gościa, czy jest możliwy powrót Bławatków do SP nr 1. - Rozmawiałam z panią dyrektor w tej sprawie, ale na razie nie doszliśmy do porozumienia – stwierdziła Katarzyna Maliska.

Maria Wróblewska z Dziecięco – Młodzieżowego Zespołu „Kaszebe” zreferowała sukcesy i kłopoty swoich podopiecznych. Od początku istnienia zespołu jego siedzibą jest gmach Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach, ale zajmowane przez 50-osobową ekipę sale wymagają renowacji. Zakradła się do nich wilgoć.

Włodzimierz Łangowski reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej „Kaszuby” i kapelę „Purtki”. Ich pierwszą siedzibą były pomieszczenia w Zakładzie Poprawczym, który dziś jest Schroniskiem dla Nieletnich. Z powodu ich remontu zespół musiał rozpocząć tułaczkę. Początkowo objęli kilka pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 8, ale ówczesna dyrektor z powodu potrzeb lokalowych po pewnym czasie wskazała im b.boksy szatniowe. Aktualnie część strojów jest w SP – 8, część ponownie w Schronisku dla Nieletnich, a sala ćwiczeń jest aż w SP w Swornegaciach.

Przewodniczący Marek Szank zadeklarował jak najszybsze zorganizowanie swoich spotkań z liderami kaszubskich zespołów, by na miejscu zorientować się z ich potrzebami lokalowymi i spróbować je rozwiązać.

Na zdjęciu od lewej Maria Wróblewska i Katarzyna Maliska.

Tagi: