B. minister zdrowia w chojnickim kole ZK-P

Dodane: 2022-06-24

Kaszubską piosenką „Kaszëbsczé jezora” rozpoczęło się zebranie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zrzeszeńcy spotkali się w środę 22 czerwca 2022 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach.

Po przywitaniu uczestników przez prezesa Jarosława Kuklewskiego głos zabrali goście – prezes zarządu głównego ZKP Jan Wyrowiński i Marek Balicki, lekarz, były minister zdrowia. Przyjazd Jana Wyrowińskiego związany był z przyjęciem nowego członka do chojnickiego oddziału ZKP, którym został były minister. Po wręczeniu legitymacji nowy członek musiał tradycyjnie zażyć tabaki. Jak się okazało, korzenie Marka Balickiego związane są z naszym regionem, stąd decyzja, by należeć właśnie do chojnickiego oddziału.

- W Chojnicach podczas zebrania miejscowego Oddziału ZKP miałem przyjemność wręczyć legitymację członkowską Markowi Balickiemu, byłemu ministrowi zdrowia i parlamentarzyście. Marek po przejściu na emeryturę odkrył głębokie kaszubskie korzenie swojej matki. Jej przodkowie zamieszkiwali i zamieszkują okolice Brus: Czarniż, Swornegacie i Kosobudy – podał na swoim FB Jan Wyrowiński.

Następnie zebrani mieli okazję posłuchać recytacji Mateusza Mogi, który jest laureatem konkursu „Rodnô Mòwa”. Nie obyło się też bez podziękowań dla nauczycielek języka kaszubskiego – Marzeny Borzyszkowskiej i Barbary Kin. Główną częścią spotkania była prelekcja Kazimierza Jaruszewskiego na temat patrona roku 2022 – Józefa Wybickiego. Uczestnicy zebrania dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy z biografii twórcy „Mazurka Dąbrowskiego”, a także o jego twórczości literackiej. Na zakończenie Jan Wyrowiński zaprosił chojnickich zrzeszeńców na Zjazd Kaszubów, który w tym roku odbędzie się 30 lipca w Brusach.

Tekst – MBP i Jan Wyrowiński. Foto - MBP.

Tagi: