`Ballady i romanse` Adama Mickiewicza tematem Narodowego Czytania

Dodane: 2022-08-23

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Stowarzyszenie LekTURa zachęcają do udziału w kolejnej edycji Narodowego Czytania. Akcja odbędzie się w sobotę 3 września 2022 roku w godz. 10.00-12.00 na Rynku w Chojnicach.

Lekturą 11 odsłony akcji są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wybór jest nieprzypadkowy, ponieważ w tym roku przypada dwusetna rocznica wydania tego zbioru poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Utwory czytać będą zaproszeni goście i bibliotekarki. Zapraszamy do przypomnienia sobie wierszy narodowego wieszcza. W przypadku niepogody Narodowe Czytanie odbędzie się w Czytelni MBP.

„»Ballady i romanse« zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu »Poezyj« Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.” Przytoczony fragment pochodzi z oficjalnej strony Prezydenta RP.

MBP w Chojnicach

Tagi: