W Chojniczkach testują lampy solarne

Dodane: 2022-11-18

Od środy 2.11 w Chojniczkach testowane są dwie lampy zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Sołectwa mogą je zakupić w ramach gminnego programu 2 – 1. Najtańsza wersja kosztuje ok. 7 tys. zł.

„Zostały zamontowane na skrzyżowaniach ulic Dębowej ze Świerkową oraz Dębowej z Sosnową. Lampy ustawione są w trybie ekonomicznym, w którym świecą na 30% mocy, a gdy zbliża się do nich pieszy, rowerzysta czy auto, wówczas zapalają się na 100% swojej mocy, czyli 5000 lumenów.

Do samego urządzenia podchodziłem dość sceptycznie, ale jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jasnością, reakcją, jak i obszarem, jaki rozświetla jedna taka oprawa. Obserwowałem reakcję lampy na pieszych i rowerzystów. Reakcja urządzenia jest znacząca, a przy tym nie oślepia. Sprzęt został nam użyczony, abyśmy mieli okazję przetestować urządzenia w naturalnym środowisku ich działania, jak i sprawdzić możliwości akumulatora, który według producenta pozwala na 14h pracy w pełnym zakresie, na w pełni naładowanym akumulatorze, ładowanym z panelu fotowoltaicznego. A z racji tego, że jest ustawiony tryb EKO, jest duża szansa na to, że po ładnym słonecznym dniu lampa będzie nam oświetlać drogę przez dwie, a może i trzy kolejne noce. Jestem ciekaw Państwa opinii, zwłaszcza tych dotyczących pracy akumulatora. Moja gorąca prośba do naszych rannych ptaszków, czyli mieszkańców którzy na 5-6 rano pomykają do pracy, wychodzą z psem rankiem, kiedy jest jeszcze ciemno, aby meldowali Państwo, czy lampy spełniają swoje zadanie.” - napisał niedawno na FB Sołectwa sołtys Tomasz Sujak.

Z działania tych lamp jest też zadowolony, o czym poinformował na wczorajszej (17.11) konferencji prasowej, wójt Zbigniew Szczepański: - Kilka dni temu o g. 0.30 przejeżdżałem obok tych lamp w Chojniczkach i świeciły. Jak się zbliżyłem, to mocniej rozbłysły. Na grudniowej naradzie sołtysów będzie przedstawiciel firmy, która je wypożyczyła. Sołtysi będę mogli je zakupić w ramach programu 2 – 1, czyli gmina wyłoży 2/3 kosztu, Sołectwo 1/3.

Tagi: