W 2023 będzie w mieście 27 inwestycji oraz zaciskanie pasa

Dodane: 2022-11-29

Na sesji budżetowej zaplanowanej na 19.12.2022 podczas specjalnej prezentacji multimedialnej burmistrz Arseniusz Finster przedstawi założenia budżetu na 2023 rok, w którym jest 27 „tematów” inwestycyjnych. Większość z nich, to inwestycje drogowe. Część z nich rozpoczęła się w 2022 roku.

Wartość inwestycji realizowanych w 2023 roku wynosi 44,1 mln zł. Udział własny miasta w nich, to 21,2 mln zł. Reszta to dotacje rządowe (17,8 mln zł) oraz unijne (5 mln zł). - Jak widać dotacje rządowe są zdecydowanie większe od unijnych. Apeluję więc do rządzących, by sięgnęli po środki z Krajowego Planu Odbudowy. W przeliczeniu na jeden powiat byłoby to ok. 400 mln zł – stwierdził na poniedziałkowej (28.11) konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster.

Nie zabrakło pytań od dziennikarzy o plany działań oszczędnościowych na przyszły rok, jak i aktualność wcześniej przedstawianych przez włodarza miasta. Przypomniał, że wszystkie miejskie instytucje (poza MOPS-em i szkołami) otrzymały polecenie zredukowanie zużycia energii elektrycznej o minimum 10%; świąteczne iluminacje będą tylko na choince, która pojawi się na Starym Rynku 1 grudnia; lampy na Starym Rynku będą miały wyłączone dwa z czterech źródeł światła; w projekcie budżetu na 2023 są środki na optymalizację systemu ogrzewania i klimatyzacji w ratuszu; zostały w MZEC-u zmniejszone moce zamówione w miejskich placówkach. - Gdybyśmy nie osiągnęli wskaźnika założonych oszczędności, to wówczas mogę otrzymać od Urzędu Regulacji Energetyki karę o wysokości do 20 tys. zł – zauważył Arseniusz Finster.

Myśmy zapytali burmistrza, czy zamysł, by zrezygnować z usług agencji ochrony we Wszechnicy Chojnickiej, którą zarządza Miejska Biblioteka Publiczna, jest aktualny. - To jest ostatni punkt, który w tej chwili omawiamy z dyrektor Anną Lipińska i jej zastępcą Przemysławem Zientkowskim. Ja jestem za rozwiązaniem umowy, kierownictwo MBP oponuje w tej sprawie. Mamy jeszcze kilka tygodni czasu i sądzę, że ten problem uda się nam rozwiązać – odpowiedział nam burmistrz Arseniusz Finster.

Tagi: