Umowę na zachodnie obejście Chojnic podpisano w ratuszu

Dodane: 2023-01-12

Dziś (12.01.2023) w sali obrad RM Chojnic uroczyście podpisano umowę na realizację budowy tzw. zachodniego obejścia miasta. Ma ponad 3 km długości. Na jego trasie powstaną trzy ronda oraz ścieżka rowerowa.

Umowę ze strony inwestora, czyli Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, podpisała wicedyrektor ds. inwestycji Anna Montewska. Wykonawcę w Chojnicach, czyli konsorcjum Mirbud – Kobylarnia, reprezentowali wiceprezes zarządu Michał Niemyt oraz prokurent Piotr Lewandowski. W rolę gospodarza tego wydarzenia wcielił się oczywiście burmistrz Arseniusz Finster. Obecni byli także starosta Marek Szczepański, wójt Zbigniew Szczepański oraz Sekretarz Miasta Robert Wajlonis. Nie zabrakło także dyrektorów w UM – Waldemara Gregusa i Jarosława Rekowskiego.

Historię przygotowań do inwestycji i jej zakres przedstawiła zebranym Anna Montewska z ZDW. Prace przy projekcie tej inwestycji rozpoczęły się w latach 2016 – 2017. W 2022 ZDW otrzymał rządową dotację z programu wsparcia budowy obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich w kwocie 25,75 mln zł. Całkowita wartość tej inwestycji, to ok. 70 mln zł. Wartość robót drogowo – budowlanych, to ponad 57 mln zł. Do „skarbonki inwestycyjnej” dołożyły się także Miasto Chojnice (9 mln zł), Powiat Chojnicki (1 mln zł) oraz Pomorski Urząd Marszałkowski. Pierwsze auta najprawdopodobniej będą mogły skorzystać z tej trasy w kwietniu 2025 po zakończeniu prac i czynności odbiorowych. Jak później uzupełnili obecni w ratuszu samorządowcy, wkładem w inwestycje jest także bezpłatne przekazanie miejskich gruntów, sfinansowanie przez miasto kosztu projektu, rezygnacja przez powiat z odszkodowań za swoje grunty oraz wykonanie przez miasto w ramach inwestycji w „deszczówki” dwóch zbiorników retencyjnych na jej trasie.

W dyskusji, która rozpoczęła się po podpisaniu umowy, burmistrz Arseniusz Finster zadeklarował pełne wsparcie wykonawcy przy jej realizacji. Włodarz miasta wyraził też nadzieję, że gdy będzie gotowe obejście, uda się namówić GDDKiA do wykonania na południowej obwodnicy Chojnic pełnego węzła Nieżychowice. Także nawiązał do tej sprawy spóźniony z powodu spotkania w Gdańsku nt. wdrażania systemu wspólnego biletu FALA wicemarszałek Leszek Bonna. - Warto zauważyć, że wkrótce Chojnice będą ewenementem w województwie pomorskim, bo będą miały dwie obwodnice – stwierdził chojniczanin w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim.

Więcej w naszej relacji video z uroczystości oraz w fotogalerii na FB Chojnice TV. 

Tagi: