Sołectwo Lichnowy prosi o przekazywanie zbędnych książek

Dodane: 2023-01-17

Od lat z budżetu Sołectwa Lichnowy wydzielana jest pula pieniędzy na zakup „dorosłych” książek do biblioteki w Szkole Podstawowej w Lichnowach. W 2023 roku to jest 600 zł. Niedawno pojawiła się inicjatywa, by ten sołecki księgozbiór został zasilony poprzez zbiórkę używanych książek.

„Sołecka Wypożyczalnia dla Dorosłych” funkcjonuje, jako odrębny regał w szkolnej bibliotece. Mogą z niego korzystać okoliczni mieszkańcy. - Oczywiście czekamy na niepotrzebne już „dorosłe” wydawnictwa nie tylko od mieszkańców Sołectwa Lichnowy, ale od każdego zainteresowanego przekazaniem swego prywatnego zbioru. Pierwszą partię już otrzymaliśmy od jednej z mieszkanek (na zdjęciu z FB Sołectwa). Wkrótce trafi na półki do sołeckiej wypożyczalni – przekazał portalowi sołtys Zbigniew Nojman.

Warto taką inicjatywę naśladować i w Chojnicach. Na razie przy okazji rewitalizacji parku Wzgórze Ewangelickie pojawiły się tam miejsca na tzw. bookcrossing, czyli pozostawianie do wymiany zbędnych książek. W 2011 podczas wizyty w partnerskim mieście Emsdetten członkowie miejscowego stowarzyszenia Emsdetten – Chojnice (na zdjęciu własnym jeden z nich) zabrali m.in. autora tekstu na wycieczkę do Muenster. Tam zobaczyliśmy przy jednym z przystanków miejskiej komunikacji taki regał na używane książki. Trudno wyrokować, czy podobna lokalizacja sprawdziłaby się w Chojnicach, ale może we wnętrzach supermarketów tak?

Tagi: