Społeczność gminy Chojnice ufundowała dzwon dla kościoła w Chorwacji

Dodane: 2023-03-27

W ubr. partnerska gmina Beli Manastir w Chorwacji zwróciła się do gminy Chojnice z prośbą o ufundowanie dzwonu do nowego kościoła. Z pomocą lokalnych przedsiębiorców prośba ta została spełniona.

Niewielki dzwon, który waży ok. 70 kg, wykonała firma ludwisarska w okolicach Rzeszowa. Ma ona ponad kilkusetletnią tradycję. Dzwon jest już wysłany do kościoła w Chorwacji. Kosztował wraz z wysyłką ok. 13 tys. zł. Uroczystość oddania do użytku i kościoła, i dzwonu, zaplanowana jest na 3.05.2023. Wybiera się na nią delegacja z gminy Chojnice.
- Oprócz mnie i Marcina Siudzińskiego z UG, pojedzie z nami jeden ze znaczących fundatorów Krzysztof Sutowski. Jesteśmy zaproszeni nie tylko na uroczystość kościelną, ale i na spotkanie z władzami gminy Beli Manastir, by uzgodnić warunki odnowienia naszej współpracy. Cieszymy się, że dojdzie do tej wizyty – stwierdził wójt Zbigniew Szczepański.

Na dzwonie jest napis „Na wieczną pamiątkę pontyfikatu Papieża – Polaka dzwon ufundował samorząd i mieszkańcy gminy Chojnice”. Na dzwonie jest także podobizna Jana Pawła II.

Wójt ma nadzieję, że ponownie do gminy Chojnice będzie przyjeżdżać młodzież z chorwackiej gminy, która ongiś gościła w ośrodku harcerskim w Funce, jak i z gminy Chojnice u chorwackich partnerów. Kiedyś, jako nagroda dla najlepszych absolwentów, odbył się wyjazd do Chorwacji.

Więcej w relacji video z konferencji prasowej w UG Chojnice z 23.03.2023.

Tagi: