W Ogorzelinach odsłonięto obelisk z tablicą o powstaniu rolniczej Solidarności

Dodane: 2023-05-10

Dziś (10.05) w 42 rocznicę powstania NSZZ RI „Solidarność” z inicjatywy posła z lat 1989 – 1991 Ignacego Guenthera, mieszkańca Nowego Dworu w gminie Chojnice, odbyła się uroczystość odsłonięcia okolicznościowej tablicy na obelisku w centrum Ogorzelin.

Wzięły w niej udział władze Gminy Chojnice z wójtem Zbigniewem Szczepańskim i jego zastępcą Januszem Szczepańskim, Sekretarz Gminy Lucyna Zawiszewska, radny i sołtys Ogorzelin Jarosław Erbetowski. Nie zabrakło weteranów rolniczej działalności związkowej, działaczy Prawa i Sprawiedliwości z pow. chojnickiego. Poczet sztandarowy wystawili członkowie NSZZ RI Solidarności z okręgu „Kujawy Zachodnie”. Była także liczna grupa mieszkańców oraz uczniów miejscowej SP.

Pierwszym punktem programu obchodów była okolicznościowa Msza św., którą odprawił ks. proboszcz Piotr Bekisch (0.00 – 7.11 relacji video, obejmuje Homilię). W jej trakcie przypomniał pokrótce historię powstania rolniczej Solidarności, której pierwszym przewodniczącym był Jan Kułaj z Przemyśla. - Dziś dziękujemy za odwagę i poświęcenie wielu działaczy, którzy z narażeniem zdrowia i życia podjęli walkę z komunistycznymi władzami – wspomniał ks. Piotr Bekisch.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na plac w centrum Ogorzelin, gdzie na skwerze przed WDK i remizą OSP został umieszczony obelisk z tablicą. Tę część poprowadził wicewójt Janusz Szczepański, który serdecznie powitał w imieniu władz Gminy uczestników uroczystości. Po nim głos zabrał (od 10.16) wójt Zbigniew Szczepański. Podzielił się wspomnieniem z czasów swoich studiów w bydgoskiej Akademii Techniczno – Rolniczej, kiedy to wiosną 1981 wraz z kolegami chodzili na ul. Dworcową, gdzie mieściła się wtedy siedziba wojewódzkiej struktury ZSL okupowana wówczas przez rolniczych związkowców. Przypomniał, że w 1990 po wyborach samorządowych właśnie działacze rolniczej Solidarności z gminy Chojnice poprosili go, by kandydował na funkcję wójta, którą pełni do chwili obecnej.

Kolejnym mówcą był Ignacy Guenther (od 14.05), który podzielił się z zebranymi fragmentami swej bogatej biografii poselsko – związkowej; podziękował także za pomoc i organizację uroczystości m.in. ks. proboszczowi, władzom gminy, pracownikom GOK i WDK, a także za udział przybyłym gościom.

Po przecięciu wstęgi przez Ignacego Guenthera i Zbigniewa Szczepańskiego, ks. Piotr Beckisch dokonał poświęcenia obelisku i tablicy, a zgromadzone delegacje złożyły przy nim kwiaty. Uroczystość zakończyła się w WDK Ogorzeliny, gdzie jej uczestników przyjęto kawą i ciastem.

Fotogaleria z uroczystości jest na FB Chojnice TV.

Tagi: