Album na 400-lecie LO `Artystyczne dusze` jest gotowy

Dodane: 2023-06-09

W środę 7 czerwca w Czytelni MBP w Chojnicach został zaprezentowany album pt. „Artystyczne dusze – Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich” autorstwa Jacka Klajny. Promocję poprowadziła Anna Maria Zdrenka.

Wydawnictwo zostało przygotowane z myślą o kończącym się w ten weekend (9-11 czerwiec) jubileuszu 400-lecia szkoły przy ul. Nowe Miasto w Chojnicach. Autor, który jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Chojniczanin”, prowadzi w nim cykl tekstów pt. „Chojniczanie z pasją”, w którym już wcześniej przedstawiono chojniczan, którzy kończyli po 1945 LO. W albumie, który ma 288 stron, znalazły się sylwetki i ich dokonania na niwie plastycznej, artystycznej, literackiej czy malarskiej, znalazły się 23 nazwiska. Jest i autor albumu Jacek Klajna, ale jego odpytał, na prośbę twórcy, Kazimierz Jaruszewski. Druk i oprawa albumu jest dziełem bydgoskiej firmy ABEDIK, którą Jacek Klajna wybrał z rekomendacji LGD Sandry Brdy. W niej ukazują się m.in. książki o Kosznajderii. Album otwiera postać Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego, zamyka najmłodsza osoba w albumie, czyli Emilia Łuszczak, która na promocji gorąco dziękowała za to, że miała okazję zaistnieć w tym wydawnictwie. Głos zabrali m.in. b. dyrektor ZS Paweł Boczek oraz Michał Leszczyński, dziś wicedyrektor SP nr 1.

Wydawnictwo będzie dostępne podczas Zjazdu Absolwentów LO. Podczas promocji w Czytelni można było je nabyć za 60 zł, od dziś można je zakupić w Promocji Regionu na Starym Rynku za 80 zł. Rysunek i projekt okładki Jacek Klajna, na str. nr 2 Janusz Jutrzenka Trzebiatowski. Album powstał w ramach stypendium Burmistrza Chojnic edycja 2022. Wydawcą albumu jest Powiat Chojnicki.

Więcej w zapisie video z promocji albumu oraz w fotogalerii na FB Chojnice TV.

Tagi: