Wystawa historyczna o Stanisławie Mikołajczyku od 14 czerwca

Dodane: 2023-06-13

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza 14 czerwca (środa) o godz. 12:00 na wernisaż wystawy poświęconej premierowi RP Stanisławowi Mikołajczykowi. Przedstawiono na niej jego niezwykle bogate życie społeczne i polityczne.

Był powstańcem ochotnikiem w Powstaniu Wielkopolskim w 1919 r., żołnierzem wojska polskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920, organizatorem kół młodzieży wiejskiej w Wielkopolsce, działaczem towarzystwa kółek rolniczych. W latach trzydziestych XX wieku wszedł do wielkiej polityki zdobywając mandat posła do Sejmu RP z ramienia Stronnictwa Ludowego. W 1937 r. został wybrany wiceprezesem SL. Służył w wojsku polskim podczas wojny obronnej 1939 i został internowany w obozie na Węgrzech. Uciekł z niego i przedostał się do Francji, gdzie stał się jednym z ważniejszych polityków polskich. Współdziałał z gen. Władysławem Sikorskim, w którego rządach był ministrem, a później wicepremierem. Był też faktycznym przewodniczącym Rady Narodowej. W lipcu 1943 r. został premierem rządu RP, z której to funkcji ustąpił w listopadzie 1944 r.

W 1945 r. powrócił do Polski i wszedł do Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. W styczniu 1946 r. na Kongresie PSL został wybrany prezesem tej partii. Podjął nierówną walkę z komunistami o demokrację w Polsce. W wyborach do sejmu w styczniu 1947 r. kierowane przez niego PSL zyskało faktyczne poparcie rzędu ok. 70%. Niestety, wyniki wyborów zostały sfałszowane i wygrali komuniści. W październiku 1947 r. Mikołajczyk zagrożony aresztowaniem i pokazowym procesem zdecydował się na wyjazd z kraju. Ewakuowali go Amerykanie, którzy wywieźli go z Warszawy do Gdyni, a stamtąd statkiem do Szwecji, skąd przez Londyn dotarł dalej do USA. Na emigracji Mikołajczyk kontynuował walkę z komunizmem stając na czele Polskiego Stronnictwa Ludowego na uchodźstwie, będąc prezesem Międzynarodowej Unii Chłopskiej (1948-1964), kierując pracami Polskiego Narodowego Komitetu Demokratycznego. Była to walka propagandowa. Mikołajczyk występował z niezliczonymi referatami na różnych konferencjach międzynarodowych, w Stowarzyszeniu Europejskich Narodów Ujarzmionych, na antenie Radia Wolna Europa i szpaltach wielu gazet w USA. Zmarł 13 grudnia 1966 r. w USA. W 2000 r. sprowadzono do Polski prochy jego i jego małżonki Cecylii. Uroczystości żałobne z wielkimi honorami odbyły się w Warszawie i Poznaniu, gdzie pochowani zostali na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

Wystawa biograficzna została przygotowana przez dr hab. Arkadiusza Indraszczyka, kierownika Instytutu Ruchu Ludowego w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Prezentowane na wystawie fotografie, dokumenty i pisma pochodzą ze zbiorów tegoż muzeum.

Patronat nad wystawą objął poseł na Sejm RP Marek Biernacki. Wystawa będzie czynna do 2 lipca 2023 r. w godzinach funkcjonowania placówki.

ChCK

Tagi: