4000 rodzin w gminie Chojnice może dostać łącze światłowodowe

Dodane: 2023-08-14

Niedawno w Urzędzie Gminy Chojnice odbyło się spotkanie informacyjne z przedstawicielami bydgoskiego oddziału firmy „Światłowód Inwestycje”. Wzięli w niej udział także radni i sołtysi z wsi, których mieszkańcy są zainteresowani łączem światłowodowym.

Władze gminy były reprezentowane przez wicewójta Janusza Szczepańskiego, który na czwartkowej (10.08) konferencji prasowej poinformował o efektach spotkania.

- Zapewniliśmy naszych gości, że zapewnimy możliwie najlepsze warunki dla wykonawcy i inwestora, który będzie chciał rozbudowywać u nas sieć światłowodową. Pytaliśmy także o możliwości i zamierzenia firmy światłowodowej. Dowiedzieliśmy się, że niedawno zakończył się rządowy konkurs z programu Polska Cyfrowa adresowany właśnie na budowę takiej sieci. Mogły w nim wystartować firmy telekomunikacyjne, które będą mieć 3 lata na wywiązanie się z kontraktu. Środki na jego realizację będą pochodzić z KPO, który póki co jest w zawieszeniu – zauważył Janusz Szczepański.

Aktualnie „Światłowód Inwestycje” kończy swe prace w Chojniczkach, Krojantach, Nowej Cerkwi i Szlachetnej. Trwają natomiast, będą także kontynuowane i w innych ulicach, w Charzykowach. W ww. konkursie w jednym pakiecie są tereny gmin Konarzyny i Chojnice oraz miasta Chojnice. Z gminy Chojnice zgłoszono 4000 adresów gospodarstw domowych. To ok. 2/3 wszystkich rodzin w gminie. Są w tej grupie także mieszkańcy Klosnowa, gdzie nie tylko jest problem z dostępem do Internetu, ale i do mobilnych połączeń telefonicznych.

Tagi: