W Czersku na dworcu jest wystawa o 150 latach kolei

Dodane: 2023-09-13

Przed 150 laty na stację w Czersku wjechał z kierunku Chojnic pierwszy pociąg. Z tej okazji władze tego miasta zorganizowały w połowie sierpnia uroczyste obchody. Jednym z jej elementów było otwarcie okolicznościowej wystawy w budynku dworca. Czynna będzie do 29 września.

Niedawno mieliśmy okazję zapoznać się z jej zawartością. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie, które jest miejską jednostką organizacyjną. W jej skład, oprócz Muzeum Akordeonu, wchodzi też Muzeum Kolejnictwa oraz Miejskie Muzeum.

Zaprezentowano na niej przedział w wagonie osobowym, urządzenie do wybijania kartonowych biletów sprzed 100 lat. Jest i okienko z kasą biletową oraz rozkład jazdy pociągów pasażerskich ze stacji Kościerzyna. Trudno stwierdzić z którego roku, ale raczej z czasów PRL, bo były na nim dwa kursy do Bytowa i cztery do Chojnic. Wśród kilku mundurów kolejarskich jest wzór z 1927 roku. W takich właśnie byli kolejarze, którzy we wrześniu 1939 blokowali ruch niemieckich drezyn w Rytlu i Chojnicach, jak podano na tabliczce informacyjnej. Jest też na wystawie sporo informacji pisemnej i graficznej na planszach o historii kolei w gminie Czersk i nie tylko, włącznie z planem stacji w Czersku.

Zwiedzający mogą otrzymać oprócz folderu promującego kościerskie Muzeum Kolejnictwa, także bezpłatną widokówkę rocznicową wydaną przez GCK Czersk. Ilustracje na niej pochodzą z kolekcji Ryszarda Ossowskiego. Wystawa jest czynna do 29 września od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00.

Więcej zdjęć na FB Chojnice TV.

Tagi: